top of page
Vyhledat

RýmaRýma je zdánlivě banální onemocnění, které ale dovede pořádně potrápit. Běžná rýma z nachlazení třeba u dětí může s miniaturními přestávkami trvat od října do dubna, to ví snad každá maminka s dítkem v mateřské školce. Nebo zadní rýma dráždící k nekonečnému kašli, komplikací může být bolestivý zánět dutin,… Rýma prostě dokáže hodně, ale opravdu hodně potrápit.


Co je to rýma Rýma je zánětlivé onemocnění různého původu nosní sliznice. Rýmu může způsobit alergie, viry nebo baterie. Při rýmě dochází ke zduření sliznic, které sníží průchodnost dýchacích cest. Rýmu provází více či méně intenzivní výtok, zpočátku vodnatý, poté hlenovitý, hlenohnisavý až hnisavý. Výtok vzniká jako důsledek otoku sliznic.


Akutní rýma je nejčastěji způsobena viry, méně často bakteriemi. Rýma se přenáší kapénkovou infekcí, stačí tedy jediné kýchnutí k nakažení všech lidí místnosti. Rýma se přenáší i přímým kontaktem, na rukou přenášíme drobné kapičky slin a nosního sekretu, původci infekce ulpívají na předmětech, skrz které se nakazí další lidé. Inkubační doba rýmy se pohybuje mezi 1 a 3 dny. Náchylnější k nákaze jsou lidé se sníženou imunitou. Jednou z nejčastějších příčin oslabení imunity je prochladnutí, proto je podzim nejrizikovějším obdobím pro nákazu rýmou.

Zadní rýma je typ rýmy, kdy hlen produkovaný nosní sliznicí stéká dozadu do krku a vyvolává nepříjemné dráždění ke kašli.


Rýma a bylinky Lidová moudrost říká, že „léčená rýma trvá týden, neléčená 7 dní“. Týden je obvyklá doba, kdy se člověku s rýmou uleví, otok sliznic poleví a výtok postupně mizí. V lékárnách je množství volně prodejných léků, které snižují otok sliznice a ulevují od nepříjemných vedlejších příznaků rýmy. Pomůže i zvýšený příjem vitamínů, které podpoří imunitu. Osvědčeným domácím lékem na rýmu jsou bylinné čaje. Obecně všechny čaje prohřejí, dodají tělu tekutiny, už to je při rýmě prospěšné. Bylinkové čaj navíc pomáhají proti samotné infekci. Z bylinek vhodných při rýmě je potřeba vyzdvihnout heřmánek pravý, rýmovník citronový, rozmarýn lékařský, bez černý, řepík lékařský, borovici černou, smetánku lékařskou a také česnek zahradní.


Inhalace ulevuje a léčí Na rýmu je účinná i inhalace. Inhalace je léčebná metoda, která využívá vdechování par minerálních vod, roztoků léků, výluhů z bylin, k léčbě nejčastěji dýchacího aparátu. Inhalace obvykle pomůže od výtoku, uleví sliznicím, sníží jejich otok. Inhalují se zpravidla bylinky se silnými protizánětlivými účinky nebo takové, které mají schopnost zlidnit. Inhalovat lze pomocí speciálního přístroje, inhalátoru nebo jednoduše nad vdechováním inhalačních par „nad nádobou s vroucím nebo velmi horkým roztokem se hlavou zakrytou ručníkem.“ Ideální k inhalaci je zklidňující protizánětlivý heřmánek, výrazně desinfekční rozmarýn, často se doporučuje i levandule nebo eukalyptus. Můžete použít sušené byliny nebo esenciální oleje. Na litr téměř vroucí vody použijte dvě lžíce sušené byliny nebo 12 kapek esenciálního oleje. Inhalujte výpary asi 10 minut, inhalaci provádějte 2-3 x denně.
bottom of page