top of page
Vyhledat

Akné a bylinkyAkné (Acne vulgaris) je nejvíce rozšířené chronické kožní onemocnění, se kterým se v průběhu života v různé míře setká snad každý. Při akné dochází k zánětlivému postižení vlasových folikul a mazových žláz, které se projevuje na kůži malými hnisavými vřídky. S akné se potýkají především mladiství v pubertě, ale může přetrvat nebo se objevit i v dospělosti. V dospělé populaci akné častěji trápí ženy, ale v posledních letech se . Po pubertě nevymizí, nebo se dokonce může v dospělém věku objevit úplně poprvé. Akné dospělého věku neboli hormonální akné nejčastěji postihuje bradu, čelist a krk. Příčinou jsou nejčastěji hormonální změny – vysazení antikoncepce, těhotenství nebo přechod. Akné výrazně ovlivňuje a zhoršuje špatná životospráva, kouření a stres.


Co akné způsobuje Akné vznikne, když se póry kůže ucpou nahromaděním mazu v kombinaci s odumřelými buňkami. Vytvoří se takzvaná zátka, na kůži se projeví jako černé nebo bílé tečky. Při dalším hromadění mazu v ucpaných pórech se objevují zanícená ložiska. Na vzniku akné se podílí řada faktorů, mezi nejvýznamnější patří zvýšená produkce mazu, produkce hormonů, stres, špatná výživa, nevhodná životospráva, genetická dispozice a také působení některých baktérií. V pubertě vzniká akné nejčastěji z hormonálních důvodů. K tomu nejčastěji dochází vlivem působení hormonů androgenů, kvůli kterým žláza produkuje nadměrné množství mazu. To je důvod, proč se problematická pleť více mastí a důsledkem toho jsou ucpané póry.


Akné a léčba

U lehčího průběhu akné by měla stačit vhodná léčebná kosmetika a její důsledné používání. Efekt by měl být patrný po 4-6 týdnech. Nedojde-li ke zlepšení, je vhodné vyhledat dermatologa. Neváhejte vyhledat dermatologa i dříve, jestli se akné rychle zhorší nebo v případě, že je akné rozsáhlé. Včasnou léčbou je možné zabránit vzniku jizev. Lékař pravděpodobně předepíše léky ovlivňující hlavní příčiny vzniku akné jako je nadměrná produkce kožního mazu, zvýšená soudržnost vrchních vrstev pokožky, léky na potlačení bakterií a tlumící zánět. Pro vážnější formy akné je možná i léčba celková.


Akné a bylinky Jak již bylo řečeno, akné, ať závažné nebo lehčího typu pramení z pramení z hormonální nerovnováhy v organismu, stresu, kouření ale i špatného stravování. Tělo je potřeba uvést do rovnováhy. K navození rovnováhy v organismu napomohou očistné bylinné čaje z kopřivy dvoudomé, třezalky, natě řebříčku, pelyňku pravého, smetánky lékařské, jetele lučního, rozmarýnu a šalvěje. Směs těchto bylin detoxikuje játra, podporuje činnost ledvin, působí močopudně a čistí krev, čímž se myslí především vychytávání škodlivých tukových látek z krve. Antiseptické vlastnosti některých bylin potlačují patogenní mikroorganismy.


Důležité je při výběru surovin pro domácí kosmetiku, která má léčit akné, používat takové suroviny, které jsou pro nadměrně mastící se pokožku přínosné.


K ošetření pleti vám pomohou především měsíček lékařský, heřmánek pravý, bez černý, tymián a zlatobýl. Používejte je ve formě pleťových vod, obkladů či jako součást přírodních mastí i krémů.

Lidé s mastnou pletí se sklonem k akné, mají ve svém mazu zpravidla nedostatek kyseliny linolové. Proto je vhodné pro přípravu kosmetiky vybírat oleje s vyšším zastoupením kyseliny linolové.


Mezi oleje s vysokým podílem kyseliny linolové patří: olej z hroznových jader, jojobový olej, pupalkový olej, světlicový olej a konopný olej.


bottom of page