top of page
Vyhledat

Akné a bylinky RECEPTY


Akné je nejvíce rozšířené chronické kožní onemocnění, se kterým se v průběhu života v různé míře setká snad každý. Zkuste do každodenní péče o pokožku zařadit vlastnoručně vyrobené kosmetické přípravky z kvalitních přírodních surovin a bylinek. Tady je pár odzkoušených receptů.


Květ bezu černého při vnějším užití skvěle působí proti akné a mastné pokožce. Vhodný je do pleťových vod, peelingu, pleťových masek i do mastí.

Pleťová voda ze zlatobýlu

2 polévkové lžíce sušeného květu zlatobýlu (obecný nebo kanadský), 200 ml demineralizované vody, 1 lžíce jablečného octa Jednoduchou pleťovou vodu připravíte zalitím sušených květů vroucí vodou. Nechte zakryté louhovat 8 minut, pak dvakrát sceďte přes jemné plátýnko. Nechte zchladnout a přidejte jablečný ocet, který sníží pH. Přelijte do uzavíratelné lahvičky, skladujte v lednici, kde vydrží cca 7-10 dní. Používejte k oplachům po pleťové masce, peelingu, k čištění pleti.


Peeling s černým bezem

2 polévkové lžíce třtinového cukru, 1 polévková lžíce sušeného květu černého bezu, 2 polévkové lžíce konopného oleje

Jako základ smíchejte cukr a květem černého bezu a konopným olejem na drobivou hmotu (asi jako drobenka). Pro vůni můžete přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Pořádně promíchejte, dejte do uzavíratelné skleničky. Případně zalijte konopným olejem, pod hladinou oleje se nebude peeling kazit, skladujte v lednici. Používejte pravidelně k čištění problematických míst.


Měsíček lékařský má výrazné hojivé účinky na pokožku, skvěle hojí i drobné ranky po akné.


Měsíčkové tonikum s heřmánkem a tymiánem

Květová voda z heřmánku lékařského 20 ml, demineralizovaná voda 20 ml, 4 ml glycerin, jojobový, olej 20 ml, kosmetický líh 2 ml, tymiánový esenciální olej 3 kapky, 3 kapky vitamín E.

Do vhodné lahvičky s rozprašovačem postupně odměřte všechny ingredience. Promíchejte. Líh můžete vynechat, pokožku nadměrně vysušuje a ta má následně tendenci se více mastit. Před použitím vždy dobře protřepte, aby se spojila olejová a vodní báze.


Pleťová maska s černým bezem

Na základ masky: 1 lžíce bílého jílu, 1 lžíce velmi jemně umletých ovesných vloček, 1 lžíce květového pudru z černého bezu (nasucho mletý/mixovaný květ černého bezu)

Smíchejte všechny ingredience, uchovejte v suchu v plastové, skleněné nebo papírové dóze/sáčku. Před použitím smíchejte asi 2 čajové lžičky základu s heřmánkovým čajem na jemnou kašičku. Aplikujete na problémová místa na čistou, suchou pokožku a nechte 20 minut působit. Poté pečlivě omyjte, jemně osušte a ošetřete vhodným krémem.


Zlatobýl kanadský, měsíček lékařský a lístky růže jsou další bylinky vhodné na akné.

Bylinná mast na akné

90 ml mandlového oleje, 20 ml konopného oleje, 2 ml ricinového oleje, 25 g včelího vosku, 5 kapek esenciálního oleje z levandule, 4 kapky esenciálního oleje z mandarinky nebo květu pomeranče, 5 kapek vitaminu E, celkem 2 lžíce sušeného květu černého bezu, květu měsíčku lékařského, listu kopřivy a zlatobýlu obecného.

Do mandlového oleje naložte směs bylin a nechte macerovat na teplém místě alespoň 3 týdny, pravidelně protřepávejte. Všechny byliny musí být ponořené, aby se nekazily. Poté přeceďte přes hustou gázu. Olej dejte do misky, přidejte konopný a ricinový olej, dobře promíchejte, zahřejete na asi 50 st C. Ve vodní lázni roztavte včelí vosk a postupně přidávejte směs olejů, dobře míchejte a zahřívejte ve vodní lázni. Nakonec přidejte esenciální oleje a vitamín E. Naplňte uzavíratelné kelímky.

bottom of page