top of page
Vyhledat

Angína a bylinky


Angína a bylinky

Bylinky se v pro podpůrné léčbě angíny uplatní především v čajích a kloktadlech. Uplatní se bylinky se silnými antiseptickými vlastnostmi jako je šalvěj lékařská, máta peprná, mochna nátržník, heřmánek pravý, měsíček lékařský a řepík lékařský a z koření pak třeba hřebíček. Z těchto bylinek se nejčastěji připravují kloktadla. Z lípy srdčité, heřmánku pravého, šípku a květu černého bezu se připravuje čaj.


Příjem tekutin U angíny je důležitý příjem tekutin. Nepříjemné bolesti v krku, které angínu doprovází, pomáhají utlumit především vlažné až studené tekutiny. Čaje, případně vodu, je ideální pít po doušcích. Čaj nemusí být nutně horký, chladnější nápoje pomáhají snižovat otok, a pak nemocný i lépe polyká. Při angíně je nejlepší připravit čaj z lípy srdčité, heřmánku pravého, šípku a květu černého bezu. Čaj je možné připravit z každé byliny zvlášť či z jejich směsi. Ideální je čaj sladit medem, který léčivé účinky čaje ještě umocní.


Čaj na angínu z květu černého bezu, lípy a heřmánku

Smíchejte ve stejném poměru sušený květ černého bezu, heřmánku a lípy srdčité. Směs uložte v těsnící dóze. Pro přípravu čaje zalijte 2 lžičky směsi sušených květů 2 dcl horké vody a nechte zakryté v hrnečku 10 minut vylouhovat. Pak sceďte. Oslaďte medem, dochuťte citrónem. Pijte několikrát denně vlažné.bottom of page