top of page
Vyhledat

Angína - co to je?


Angína je akutní zánět krčních mandlí. Mezi nezaměnitelné příznaky patří bolest v krku, která přichází náhle a je velmi silná. Sliznice v krku jsou zduřelé, silně prokrvené, nemocný obtížně mluví, často nemůže polykat nebo je polykání velmi bolestivé. Silná bolest může vystřelovat i do ucha. Krční mandle jsou zarudlé, často s bělavými povlaky, někdy i s hnisavými čepy. Zvětšené krční uzliny bývají častým příznakem angíny. Angína bývá doprovázena vysokou horečkou, ale ta není nezbytná. Častěji se angína vyskytuje u dětí, běžně ale postihuje i dospělé osoby.


Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší přímým kontaktem s nemocným či kontaminovanými předměty a kapénkovou infekcí. Akutní zánět krčních mandlí způsobuje ve většině případů bakterie Streptococcus pyogenes nebo Stafylococcus, mluvíme tak o bakteriální angíně, a proto je nasazení antibiotik nezbytné. Původci zánětu mandlí mohou být také viry (herpetické viry, virus Epstein-Baarové) nebo se můžeme setkat i s mykotickou angínou.


K lékaři musíte Antibiotika předepsaná lékařem jsou základem léčby bakteriální angíny. Nezbytný je klid, pomáhá i podpůrná domácí léčba. Právě podpůrná domácí léčba může průběh nemoci velmi pozitivně ovlivnit a snížit riziko komplikací a následných onemocnění. Jednou z nejzávažnějších komplikací angíny je revmatická horečka. Jedná se o celkové zánětlivé onemocnění postihující pojivovou tkáň různých orgánů. Nejčastěji poškozuje velké a střední klouby, srdce, cévy a nervový systém, přičemž nejzávažnější je postižení srdce, které způsobuje vady chlopní a následný šelest. Léčbu, kontrolu po léčbě u lékaře a rekonvalescenci je nutné nepodceňovat.


V další pokračování se dozvíte, jaké jsou možnosti podpůrné léčby a jak nám s angínou mohou pomoci bylinky.

bottom of page