top of page
Vyhledat

Artróza


Artróza je dlouhotrvající, pomalu se vyvíjející bolestivé degenerativní onemocnění kloubů. Při artróze dochází k opotřebení kloubní chrupavky, klouby následně bolí a deformují se. Artróza je jedno z nejčastějších kloubních onemocnění, které se objevuje u stále většího počtu lidí ve stále nižším věku. Dnes postihuje běžně i třicátníky. Ve věkové kategorii 45 až 65 let pak trpí tímto onemocněním kolem 40 % lidí, až 70 % u osob starších 65 let.


Osteoartróza, jak bývá artróza také často označována, nejčastěji postihuje klouby kyčelní, kolenní, ramenní, klouby páteře a drobné klouby rukou. Na začátku onemocnění se zpravidla objevuje nespecifická bolest kloubů zejména při zvýšené námaze, protože se zvyšuje tření kloubních ploch a snižuje se funkce tlumení nárazů chrupavkou.


Vřes obecný kvete v srpnu a čaj z jeho květů ulevuje od bolesti způsobené artrózou.


Příčin artrózy může být více. Velký vliv má genetická dispozice, dále poruchy metabolismu, zlomeniny kloubů, opakované drobné úrazy při sportu nebo fyzické práci či stereotypní zátěž kloubů. Ale také nadváha, zhoršená činnost ledvin anebo anatomicky chybné postavení kloubů.

Mezi příznaky artrózy patří bolesti postižených kloubů, jejich deformace a porucha jejich hybnosti. První příznaky mohou být ranní ztuhlost kloubů, celková ztuhlost kloubů, kulhání a pocity mravenčení v kloubu.


Léčba artrózy Léčba artrózy je zprvu především konzervativní. Proti bolesti se používají nesteroidní protizánětlivé léky (ibalgin, paralen, aspirin), protizánětlivé masti, které tlumí otok a bolest. Další oblast léčby představují chondroprotektiva, látky, které podporují buňky chrupavek a kostí k tvorbě regeneračních a protektivních složek. Často mají protizánětlivý účinek. Chondroprotektiva jsou vhodné pro sportovce a pro lidi, kteří mají vyšší fyzickou zátěž a riziko artrózy je u nich zvýšeno.

Další možností léčby je úprava jídelníčku, životního stylu, použití bylinek, zábalů, důležité je snížení hmotnosti. Je možné užívat i homeopatika.


Zlatobýl kanadský je hojně rozšířený a k léčbě artrózy se používá pro svoje stimulační účinky na ledviny.


Bylinky a artróza

Byliny, které kloubům při artróze pomáhají se nabízí hned celá řada. Především je to tužebník jilmový, bříza bělokorá, kořen smetánky lékařské, přeslička rolní, zlatobýl kanadský, truskavec ptačí, vřes obecný, kopřiva dvojdomá, květ i plod bezu černého, šípek. Z bylinek je vhodné připravovat čaj.


U artrózy je potřeba zavést doplňkovou léčbu. Důležité je dodržovat pitný režim, denně si dopřát alespoň 2 litry tekutin, a to vody, ve formě čajů, případně ředěných ovocných a zeleninových šťáv. Z čajů jsou nejlepší čaje stimulující funkci ledvin, které tělo očisťují.

Do jídelníčku je nutné zařadit potraviny bohaté na draslík, jako jsou meruňky, slívy, broskve čerstvé nebo sušené, bílé fazole, hrách, vlašské ořechy a telecí maso. Z jídelníčku je nutné vyřadit brambory, lilek, papriky, rajčata, a to nejen čerstvá, ale i sušená a výrobky z nich jako je kečup nebo protlak. Všechny tyto potraviny nepříznivě působí na ledviny. Důležitý je přísun vitaminu C, který zlepšuje funkční vlastnosti kolagenu, což je pojivová součást chrupavky. Nejlepší je vitamín C doplnit z listové zeleniny, černého rybízu, citrusů. Skvělým zdrojem vitamínu C jsou šípky a také kysané zelí.Tužebník jilmový je běžnou bylinkou a má výtečné účinky na artrózu.


Cvičení, masáže a zábaly Důležité je snížení váhy, aby postižené klouby nebyly tolik zatěžovány. Dále je prospěšný přiměřený pohyb, který postižený kloub rozcvičí. Postižený kloub je vhodné i přiměřeně masírovat. Masáží dojde k prokrvení. K masážím používejte kvalitní rostlinné oleje. Denně si masírujte klouby jemným kartáčkem a dopřávejte si teplé koupele, olejové zábaly.


Kopřiva se v léčbě artrózy používá od nepaměti.


Obklady a teplo pomáhají

Parafínový zábal Parafín je speciální z ropy vyrobený vosk. Poprvé jej z dehtu izoloval Karel Ludwig von Reichenbach v Blansku v roce 1833. Parafín se používá v termoterapii, tedy léčbě teplem. Zahřátý, roztavený parafín při tuhnutí uvolňuje velké množství tepla, a právě této vlastnosti je využíváno léčebné účely. Teplota tání/tuhnutí měkkého neboli kosmetického parafínu je 42 st C. Parafín dobře prohřívá a prokrvuje tkáň a tím ulevuje od bolesti způsobené artrózou.


Priessnitzův obklad, se také uplatní jako prohřívací zábal na klouby postižené artrózou. Bahenní zábaly jsou dnes k dostání ve speciálních prodejnách jsou účinné i na artrózu.bottom of page