top of page
Vyhledat

Artritida neboli revma


Revmatoidní artritida (artritida, revma) je bolestivým zánětlivým onemocněním, které vede k destrukci chrupavek a pojivové tkáně, následkem čehož dochází k destrukci a deformaci kloubu. Způsobuje sníženou schopnost pracovat nebo trvalou pracovní neschopnost. Revma je čtvrtou nejčastější příčinou invalidity ve vyspělých zemích. Podle posledních statistik artritidou jí trpí více než sto milionů Evropanů.


Jde o chronické zánětlivé onemocnění vznikající z neznámé příčiny. Avšak za příčiny nemoci jsou stále více považovány jevy jako je narušená imunita, vliv genetiky a celkový životní styl. Postižené klouby jsou oteklé, bolestivé a mají omezenou pohyblivost. Nejčastěji se artritida vyskytuje u lidí v produktivním věku nad 40 let, avšak mohou ji mít i děti. A až třikrát vyšší riziko výskytu artritidy je u žen.


Příznaky artritidy Nejčastěji prvním varovným příznakem je zánět kloubu. Zánět se projevuje přetrvávající bolestí postiženého kloubu v klidu, a bývá spojen s ranní ztuhlostí. Z dalších příznaků jsou to horečka, celková slabost, malátnost, únava, dále nechutenství a zjevné hubnutí bez příčiny. Pokud jsou bolest a ranní ztuhlost spojené s otokem, který trvá déle než 10 až 14 dní, je třeba navštívit revmatologa.


Léčba revmatoidní artritidy zahrnuje celý komplex léčebných postupů. Léčba se opírá o nesteroidní antirevmatika s protizánětlivým, proti bolestivým a protihorečnatým účinkem, dále o látky snižující aktivitu kloubního zánětu, nejčastěji na bázi kortikoidů. Součástí léčby jsou zpravidla chondroprotektiva chránící a vyživující kloubní chrupavky a imunosupresiva potlačující činnost zvýšené aktivity imunitního systému. Mnohdy musí být součástí léčby i léčba antidepresivy a sedativy. Nezbytnou součástí jsou rehabilitace a lázeňská léčba.


Kaštany se v léčitelství často využívají k léčbě revma


Revma a bylinky

Léčba revma patří do rukou lékaře. Existuje ovšem celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží, zmírnit bolesti kloubů a zlepšit kvalitu života postiženého. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika lékařská, kořen smetánky lékařské, zázvor lékařský, borovice lesní, tužebník jilmový, jírovec maďal, kostival lékařský, starček obecný, řebříček obecný, heřmánek pravý, černý pepř či majoránka, oregano.


Z borovicového jehličí je možné připravit koupel pro bolavé klouby, mast z pryskyřice je vhodná k lehkým masážím postižených kloubů.


Masáže a koupele Tyto bylinky pomáhají v celkové detoxikaci organismu, zlepšují krevní oběh a tím prokrvení tkání včetně svalů a kloubů. Tím se snižuje riziko vzniku zánětu. K zlepšení stavu revma můžete využít bylinky jako součást masážních emulzí, mastí, můžete je přidat do obkladů nebo koupelí.

Koupele jsou vhodné ke zmírnění revmatických bolestí, klouby se v teplé vodě prohřejí a uvolní. Na bolesti kloubů je výborná koupel z pryskyřice borovice lesní. Do základního nosného oleje, nejčastěji slunečnicového nebo mandlového přidejte esenciální oleje. Připravenou směsí pak masírujete postižené oblasti. Používejte jemný tlak a vyvarujte se masáží zanícených kloubů. Masáže jsou vhodné pro zmírnění ztuhlosti a bolesti. V oleji můžete i byliny přímo macerovat a oleje použít k masážím.


Čaj z tužebníku je účinný prostředek proti revma


Vnitřní užití bylin Z bylinek si můžete připravit léčivé čaje nebo tinktury. Čaje se obvykle pijí 3× denně. Na přípravu čaje nebo tinktury proti revma se hodí vrba bílá a tužebník jilmový.


Vrba bílá je opředena mnoha tajemstvími. Od starověku se vrba, hlavně její kůra, ale i pupeny a mladé listy používaly k léčení horečky, bolestí hlavy a revmatických bolestí. Vrba má močopudné a potopudné účinky. Účinnou látkou ve vrbě je glykosid salicin, který se mění v trávícím ústrojí na kyselinu salicylovou. A od té je již jen krok ke kyselině acetylsalicylové, účinné látce v tabletách Aspirinu, prvnímu modernímu léku, který byl vyroben na rostlinném základě. Ale množství salicinu ve vrbové kůře je nízké, takže tableta Aspirinu při vysoké horečce je lepší řešení. Ale čaj z vrbové kůry nebo vrbových pupenů je možné pít bez podráždění žaludku i po delší dobu.


Tužebník jilmový stejně jako vrba obsahuje látky, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, tedy látka stejná jako je v léku Aspirin, Acylpyrin a podobných léčivech. Tužebník má dokonale vyrovnaný obsah dalších přírodních látek, proto nedráždí žaludeční sliznici, ba naopak ji hojí. Tužebník je znám jako bylina působící proti zánětům a otokům kloubů, revmatismu, infekčním onemocněním, podporuje pocení má silné protizánětlivé účinky. Z tužebníku můžete připravit tinkturu k vnitřnímu užití nebo je častou součástí čajů na revma a artritidu.bottom of page