top of page
Vyhledat

Ginkgo biloba-živá fosilie

Někdo tento strom nazývá tajemným jménem ginkgo biloba, jiný česky znějícím jménem jinan dvoulaločný. Ať tak, či onak, jinan je živou fosilií s vědecky neprozkoumanými, ale léčitelstvím ověřenými účinky.Seznamte se: jinan dvoulaločný

Jinan je dlouhověký opadavý strom dorůstajíc výšky až 30 m. Má kuželovitou korunu s nezaměnitelnými listy s vidličnatou žilnatinou.

Nejstarší prehistorické stopy těchto stromů vedou do prvohor, konkrétně do období karbonu a permu, tady asi období před 270 miliony let. Během milionů let se jinan rozšiřoval i mizel po prehistorických kontinentech, aby do čtvrtohor přežil pouze v Číně. Odtud se postupně rozšířil během novověku do Evropy a dalších koutů světa. V současnosti je známo asi 150 kultivarů jinanu, které jsou hojně využívány v zahradní architektuře.


Listy jinanu dvoulaločného mají nezaměnitelný tvar i žilnatinu.


Vědou nepodložené účinky Ve farmacii a léčitelství se využívají právě jeho listy. Mezi hlavní účinky, avšak odbornými studiemi nepotvrzenými, patří přínos pro správnou funkci mozku, posílení kognitivních funkcí a prevence nástupu některých typů demence. Jinan obsahuje velké množství antioxidantů, zvyšuje imunitu a má protizánětlivé účinky, bojuje proti depresivním stavům a pocitům úzkosti, usnadňuje vyrovnávání se se zvýšenou úrovní stresu a potlačuje bolest, má pozitivní vliv na erekci. Nezanedbatelný vliv je na prokrvování periférií těla, takže „zahřeje“ prochladlé ruce a nohy. Ať již jsou jeho účinky opravdu tak zázračné nebo ne, jisté je, že se čím dál častěji stává součástí městské zeleně. V Praze je jinany osázena třeba ulice Karla Engliše na Smíchově, procházka pod korunami mladých stromů je osvěžením a vzpruhou vždy, nejvíce však na podzim, kdy se listy zbarví do jasné, žluté barvy.Jinany nachází uplatnění v zahradní architektuře, jsou stále oblíbenější, buď jako solitetr, dominanta skupiny nebo jako stromořadí či dokonce aleje. K léčebným účinkům se používají listy jinanu.


Co s ním?

V čínském lidovém léčitelství se jinan využívá již po tisíciletí. Západní svět léčitelství a farmacie jej postupně objevil v 17. a 18. století. Nejčastěji se jinan objevuje jako extrakt ve formě tinktur, tablet nebo kapslí. Jinan je možné také užívat ve formě krátce povařeného čaje z čerstvých listů. Jinan není vhodný pro těhotné a kojící ženy a lidi s duševními poruchami.


Čaj z čerstvých listů jinanu

Asi 5 čerstvých listů jemně pokrájejte. Přiveďte k varu asi 300 ml vody do ní listy vhoďte, stáhněte oheň a vařte 3-5 minut. Poté nechte mírně vychladnout, slijte. Před konzumací můžete osladit. Čaj lze připravit i z listů sušených, ty se již během přípravy nevaří.bottom of page