top of page
Vyhledat

Hluchavky nejen bílé

Bílá, modrá, žlutá, růžová,… to jsou barvy hluchavek, které teď kvetou všude kolem. Jak je poznat, rozeznat a k čemu jsou dobré?Když jsem byla malá holka, vnímala jsem jen hluchavku bílou a růžovou. Ta první měla ve svých trubkových květech sladký nektar a sbírala se „do školy“ jako léčivá bylina. Ta druhá nektar neměla a vytrhávala se jako plevel. Dnes vím, že čeleď hluchavkovité zahrnuje přes 7000 druhů rostlin rozšířených po celém světě. My se podíváme jen na pár z nich, které najdeme tady u nás.


Kvítky hluchavek jsou plné sladkého nektaru. Hluchavka bílá

Jediná a pravá hluchavka pro mě je ta bílá. Má krásné, v těsném věnci stonek objímající trubkové květy plné sladkého nektaru, je krásná. Je naprosto nezaměnitelná a roste téměř všude. Čaj z jejích květů je lahodný, dobře působí na záněty vaječníků a menstruační obtíže, nepravidelnou menstruaci u děvčat a potíže spojené s přechodem u žen. Muži, zvláště v pozdějším věku zase ocení její vliv na usnadnění močení. Vhodná je i na dýchací obtíže, nespavost a celkově zklidňuje. Koupele nebo obklady ze silného nálevu propívají ekzematické kůži a léčí hemoroidy. Sbírá se a suší květ, nebo celá nať, a to na začátku květu.Pro hluchavku nachovou je typické růžovofialové zbarvení horní části kvetoucí nati.


Hluchavka růžová

Každý si vybaví hluchavku nachovou, jejíž nachové koberce od března pokrývají místa pod stromy, kolem cest a všude jinde. Růžových hluchavek je více druhů, třeba h. pižmová, h. objímavá, h. skvrnitá, vesměs jsou to robustnější rostlinky, které vykvétají později. Hluchavka nachová je drobná, dorůstá maximální výšky 30 cm, ale nejčastěji měří kolem 15 cm.

Nezaměnitelné je různě intenzivní nachové zbarvení horních listů v době květu. Hluchavka nachová má široké použití v léčitelství. Používá se při nemocech dýchacích cest, při žaludečních i střevních potížích. Upravuje stolici, pomáhá při látkové výměně. Často se používá na ženské obtíže spojené s menstruací a přechodem. U mužů působí příznivě na prostatu a močení. Užívá se k sedacím koupelím při hemoroidech. Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, suší se rychle a po dokonalém usušení je potřeba drogu hermeticky uzavřít, protože je náchylní k plesnivění. Připravuje se z ní čaj, přidává se do čajových směsí. Ke koupelím, obkladům, či o omývání se používá silný odvar.

Hluchavka skvrnitá, jedna z více druhů růžově kvetoucích hluchavek.


Hluchavka modrá – zběhovec lesní Modrá, ale někdy i narůžovělá hluchavka je zběhovec. Patří k rodu zběhovec, který čítá asi 50 druhů, ale u nás se vyskytují pouze čtyři. Zběhovec lesní a zběhovec plazivý se běžně vyskytují v lesích a na loukách a mají obdobné léčivé účinky. Léčí dýchací cesty, astma, zánět průdušek, kašel, chrapot a bolesti v krku Pomáhá s úpravou trávení, zvyšuje produkci žluči, rozpouští žlučníkové kameny. Podporuje látkovou výměnu a čistí krev. Používá se v čajových směsích, mladé lístky je možné přidat do salátu, ale má mírně nahořklou chuť. Na čaj se sbírá nať v plném květu.Zběhovec lesní a zběhovec plazivý mimo jiné podporují tvorbu žluči


Hluchavka žlutá – pitulník žlutý

Pitulníky, žluté hluchavky, představují nově vyčleněný rod zahrnující 4 nebo 5 druhů. Léčivý je pitulník žlutý si libuje na zastíněných vlhkých místech. Vytrvalá, hluchavce bílé velmi podobná rostlina může být až 50 cm vysoká se vyznačuje žlutými trubkovitými květy. Má také obdobné účinky jako hluchavka bílá. Navíc je velmi účinný při poruchách ledvin a posiluje močové cesty (i u žen), pomáhá při zánětu močového měchýře z nachlazení. Má také blahodárný vliv na trávení. Používá se čaj z květů k léčení, případně silný odvar z kvetoucí pro koupele a obklady. Květy a kvetoucí nať se sbírají a suší v době květu, tedy v dubnu a květnu.

Pitulník žlutýPříště, 1. 6. si posvítíme na medvědí česnek a konvalinku

bottom of page