top of page
Vyhledat

KašelKašel je obranný reflex, který čistí dýchací cesty a udržuje jejich průchodnost. Vzniká podrážděním citlivých oblastí hrtanu, průdušnice, velkých průdušek nebo i pohrudnice. Dlouhodobý kašel závažně poškozuje výstelku dýchacích cest, narušuje spánek a obecně zhoršuje kvalitu života.

Kašel můžeme rozdělit podle různých hledisek: na akutní, chronický, suchý, záchvatovitý, dusivý. Nebo neproduktivní a neproduktivní kašel podle produkce hlenu.


Není kašel jako kašel Kašel, který trvá méně než tři týdny, bývá označován jako akutní. Akutní infekce dýchacích cest je nejčastější příčina akutního kašle. Postihuje horní cesty dýchací (nos, nosohltan, ústní část hltanu). Vlivem infekce vzniká zánět horních cest dýchacích. Ten je často provázen otokem a překrvením sliznice dýchacích cest a dochází k dráždění k suchému kašli. Kašel může být doprovodným znakem zadní rýmy, kdy stékající hleny dráždí hltan ke kašli. Akutní kašel s tvorbou hlenu vzniká velmi často při zánětu průdušek. Kašel trvající déle než 8 týdnů označujeme jako chronický.


Suchý kašel je dráždivý, dusivý. Při kašli se můžete dusit, nemůžete se pořádně nadechnout. Suchý kašel je neproduktivní, nevykašlete žádné hleny. Obvykle se objevuje na začátku onemocnění. Oproti tomu, vlhký kašel je produktivní, vykašláváte hlen. Při léčbě vlhkého, produktivního kašle je důležité klást léčbu právě na odstranění hlenu, tedy jeho ředění, aby mohl snáze odcházet a na potlačení jeho tvorby.


Tak jako u všech onemocnění je při léčně všech typů kašle vhodná konzultace s lékařem. Některé typy kašle, zvláště ty chronické, je potřeba aby lékař dohlížel. Chronický kašel může vést až k poškození epitelu dýchacích cest, které se hojí velmi dlouho. Lékař po vyšetření a stanovení diagnózy navrhne vhodnou léčbu.


Kašel a bylinky

Je třeba vždy rozlišovat o jaký typ kašle se jedná, jestli se jedná o suchý neproduktivní kašel nebo vlhký produktivní kašel.


Suchý kašel versus vlhký kašel Pokud jde o samotné bylinky na suchý kašel, mezi nejúčinnější patří heřmánek pravý, šalvěj lékařská, podběl lékařský, tymián, plicník, sedmikráska nebo lipový květ. Rovněž pomáhá i bylinkový nálev z islandského lišejníku a levandule nebo čaj z divizny velkokvěté.


Bylinkový čaj na suchý kašel

2 lžíce heřmánku pravého, 1 lžíci podbělu lékařského, 2 lžíce květu lípy srdčité, 1 lžíci plicníku lékařského a 2 lžíce máty Všechny bylinky smícháme dohromady a uskladníme v dóze. Čaj připravíte přelitím 2 lžiček směsi 0,2 litru vroucí vody. Nechte 5 minut louhovat, sveďte a pijte dle potřeby do vymizení potíží.


Zázvor lékařský Zázvor je učiněný zázrak v léčení nemocí z nachlazení. Zázvor pochází z Asie, kde se dodnes hojně nachází ve volné přírodě v mnoha botanických druzích. V Číně se začal pěstovat asi před třemi tisíci lety a byl využíván jako velmi oblíbené koření. Později se dostal do Indie a odtud patrně s fénickými mořeplavci až na Blízký východ a do Středomoří. Ve 13. a 14. století byl zázvor společně s černým pepřem nejčastěji obchodovaným kořením. Půl kila zázvoru tehdy stálo tolik jako celá ovce.

Zázvor prokazatelně podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, stimuluje imunitní systém, je antibakteriální a protizánětlivý. Má pozitivní vliv na dýchací cesty. Zázvor působí jako účinná prevence i v léčbě proti kašli, nachlazení, onemocnění dýchacích cest. Dále celkově posiluje organismus, zahřívá, podporuje prokrvení tkání.


Zázvor roste především v tropických zemích, největším světovým producentem je tradičně Indie. Dále se pěstuje v Indonésii, Číně, Japonsku, Austrálii, nebo Nigérii. V našich podmínkách bývá zázvor pěstován výjimečně, spíše pro okrasné účely v zahradách nebo jako kuriozita v květníku. Čerstvý zázvor je běžně celoročně k mání ve většině obchodů se zeleninou a ovocem. Ale pozor, není zázvor jako zázvor. Obsah účinných látek se značně liší u jednotlivých odrůd, podle země původu i sezony sklizně, a dokonce i podle způsobu skladování.bottom of page