top of page
Vyhledat

Koňská síla jírovce

Na podzim se to pod kaštany hemží dětmi s pytlíky plnými kaštanů. Kaštany, plody jírovce maďalu jsou skvělým výtvarným materiálem. Ale i talismanem. Kaštan byste na podzim našli v nejedné dospělácké kapse nebo kabelce, lesklé kaštany mají krásnou barvu a doslova hřeji v dlani. Kdysi lidé věřili a mnozí stále věří, že kaštany dokážou ochránit proti zlu, dokud je jejich slupka lesklá.Seznamte se: jírovec maďal neboli kaštan koňský Jírovec maďal je mohutný strom dorůstající výšky až 30 m s nezaměnitelnými pěti až sedmi četnými dlouze řapíkatými listy a plody ukrytými v silné pichlavé slupce. V léčitelství se využívají především jeho plody, které je možné sbírat v září a říjnu. Dále bělavé květy uspořádané do vzpřímených, až 30 cm dlouhých lat, případně mladé listy. Kaštany kvetou na přelomu května a června.


U nás kaštany rostou hojně, najdeme je v parcích, sadech, kolem cest i jako solitéry na náměstích, rostou i ve volné přírodě nejčastěji na krajích lesa nebo lemují cesty. Kaštany pocházejí z Balkánu, odkud se rozšířily do celého světa, ale nejlépe se jim daří v Evropě v oblastech mírného pásu. V posledních letech jsou porosty kaštanů sužovány parazitem klíněnkou jírovcovou (kaštanovou), která zapříčiňuje rezavění listů.


Listy, květy i plody kaštanu jsou nezaměnitelné. Léčivá síla je ukryta ponejvíce ve květech a plodech.


Koňská síla kaštanu koňského Účinnou látkou triterpeny, které souhrnně označujeme jako aescin. Aescin je zodpovědný za většinu léčivých účinků kaštanu. Kaštany při vnějším užití působí blahodárně na klouby, svaly, šlachy, snižuje otoky a redukuje záněty. Aescin zpevňuje žilní stěnu a upravuje tonus cév při chronické žilní nedostatečnosti, působí na hemoroidy, léčí křeče, urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin, je účinný na bolavé klouby a artritidy. Plody kaštanu jsou mírně jedovaté, v době hladu se používaly jako zdroj škrobu, avšak vnitřní užití kaštanů se nedoporučuje. Lesní zvěř kaštany běžně konzumuje. Pro koně, navzdory jménu jsou kaštany jedovaté.


Kaštany se schovávají v pichlavé kuličce. Z plodů lze připravit tinkturu a tu používat přímo nebo jako součást masti nebo gelu.


Co s ním?

Z květů a plodů se nejčastěji připravuje tinktura, účinný je také odvar z plodů, někdy se připravuje i mast nebo olej k masážím.


Tinktura z kaštanů Oloupejte čerstvé kaštany z jírovce maďalu od tvrdé hnědé slupky. Světlou část plodů nasekejte je najemno a nasypte do uzavíratelné skleničky asi do poloviny. Zalijte vhodným vysokoprocentním alkoholem (vodka) a nechte v teple macerovat asi měsíc. Pak přeceďte přes jemné plátno nejlépe do tmavé lahvičky. Tinkturu můžete použít přímo k potírání nebo jako základ masti nebo gelu.

bottom of page