top of page
Vyhledat

Kopřiva. Nejvyšší čas pro sběr?

Zahrádkáři kopřivu považují za obtížný plevel, ale podívejme na kopřivu jinak. Kopřiva dvoudomá patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, jako jedna z mála bylin, je léčivá celá, od oddenku přes stonky a listy až po květy a později semínka. A navíc skvěle chutná!

Seznamte se: kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá je až metr a půl vysoká trvalka. Má přímou, většinou nevětvenou lodyhu, řapíkaté, špičaté a pilově zubaté listy a v zemi žlutavý, bohatě větvený, houževnatý oddenek. Rostlina má na listech a stonku umístěné žahavé chlupy, trichomy. Trichomy jsou velmi křehké a při kontaktu s kůží se snadno zlomí, tekutina z nich vyteče na kůži, která se intenzivně prokrví, zrudne, zduří a pálí nebo nepříjemně svědí. Aktivními látkami jsou histamin, acetylcholin a serotonin. Abychom kopřivu mohli sbírat, zpracovat a nepopálit se, je vhodné používat ochranné rukavice. Pro zpracování, usušení, převaření již kopřivy nepálí.


Vyskytuje se kolem cest, na nevyužívaných místech, rumištích, v zahradách… Najít kopřivu není problém. Pro sběr je vždy potřeba najít čisté, ekologicky nezatížené stanoviště daleko od frekventovaných cest a zástavby. Ideální je pěstovat kopřivy na zahrádce, tak máte jistotu, že sesbírané listy budou čisté. Listy kopřivy obsahují živiny, železo, vápník, vitamin B2 a C, stopové prvky hořčík, fosfor, draslík a sodík. Kopřiva je bohatá na kyseliny křemičitou, mravenčí, octovou, pantotenovou a další prospěšné látky jako je chlorofyl. Listy kopřivy obsahují také glykosidy. Kopřiva je výborný antioxidant.


Kopřiva roste snad všude, v kyprých půdách se rychle šíří pomocí žlutavých větvených kořenů.


Sběr jen do 15. května? Není nutný!

Kopřivu lze sbírat od jara do září. Staří bylinkáři radí, že největší obsah léčivých látek mají rostliny sbírané do 15. května. Kopřiva má tu nepříjemnou vlastnost, že v pletivech hromadí dusičnany, čím straší rostliny, tím více dusičnanů. A to my nechceme. Při sběru si vždy vybírejte mladé kopřivové rostlinky. Mladých výhonků i během léta či podzimu docílíte snadno tak, že staré rostliny posekáte. Kopřiva zpravidla velmi rychle vyrazí a během asi tří týdnů, měsíce máte k dispozici mladé kopřivové výhonky. Kopřiva se nejčastěji zpracovává pro další uskladnění sušením. Jestliže chcete, aby všechny léčivé látky v kopřivě zůstaly i po usušení, je nutné sušit čerstvě natrhané listy co nejrychleji ve stínu, případně v troubě či sušičce při teplotě maximálně 50 °C, ale lépe nižší.Žahavé trichomy se nacházejí zejména na spodní straně listů a stonku.


Co s ní?

Využití kopřivy pro naše zdraví a krásu je ohromné. Kopřiva příznivě ovlivňuje metabolismus a chudokrevnost. Lze ji využít jako antirevmatikum nebo prostředek k hojení ran. Kopřiva se

osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku či ledvin, podporuje činnost slinivky i vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu. Nálev z kopřivy podporuje tvorbu mateřského mléka u kojících matek. Kopřivový čaj pomáhá k celkovému pročištění organismu a posiluje cévní systém. A při dlouhém výčtu pozitivních vlastností nesmíme zapomenout na využití kopřivy v kosmetice. Kopřiva má blahodárné účinky na vlasy, zvyšuje jejich lesk, pružnost a vitalitu. Kopřivový nálev zlepšuje také pokožku a napomáhá v boji s lupy, mast léčí ekzém. Zkrátka kopřiva je takový lidový všelék.


Zejména mladé lístky jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálních látek. Z kopřiv si můžete uvařit obdobu špenátu, připravit si pesto na těstoviny nebo připravit jemnou krémovou polévku. Známá je tradiční velikonoční nádivka, spařené listy můžete přidat k masu při pečení, sušené do směsi koření do polévky. Tím, ale možnosti nekončí. Lze připravit kopřivové krokety, lívanečky, kopřivové placičky nebo je přidat do mletého masa na sekanou nebo karbanátky. Kopřivu leze využít i k dochucení příloh, můžete jimi ochutit šťouchané brambory s cibulkou nebo je přidat k těstovinám.Kopřivová pleťová maska

Hrst mladých sekaných lístků kopřivy, 1/2 polévkové lžíce medu, 1/2 polévkové lžíce mletých ovesných vloček, 1 polévková lžíce tvarohu.


Jemně nasekanou kopřivu spařte v cedníku vroucí vodou, mírně vyždímejte. V misce smíchejte všechny ingredience na kašičku. Naneste na obličej a dekolt, můžete lehce masírovat, nechejte působit asi 20 minut, smyjte. Maska je vhodná k pročištění mastné pleti.Příště, 11. 5. se podíváme na žlutou krásku pampelišku.

bottom of page