top of page
Vyhledat

Kostival lékařský

Dříve se věřilo, že kostival urychluje hojení zlomenin, odtud jeho jméno. Lidoví léčitelé používají kostival k léčbě špatně se hojících ran, vředů, pohmožděnin.Seznamte se: kostival lékařský Kostival lékařský je výrazná trvalka většího vzrůstu, na vhodných stanovištích dorůstá výšky až 80 cm. Jeho listy a lodyha jsou porostlé chlupy, listy mají ze spodní strany výraznou žilnatinu. Kvete od května do konce září fialovými, nachovými, někdy i růžovými či bílými květy. Kostivalu se nejlépe daří na slunných místech s vlhkou půdou, tedy kolem potoků, rybníků, najdete ho v příkopech i na podmáčených loukách.


Kostival je účinný zejména při hojení při hojení otevřených ran, pohmožděnin a vředů. Zabírá na akné a na křečové žíly. Kostivalové masti a tinktury uleví od potíží při artritidě a revmatismu. Kostival urychluje regeneraci natažených a namožených svalů a šlach, to ocení aktivní sportovci.


Kostival je výrazná bylina naší přírody, která roste na vlhkých slunných stanovištích, často na březích řek a potoků.


Kořeny i listy pouze zevně Kostival není vhodný k vnitřnímu užití, protože obsahuje rakovinotvorné látky i další pro tělo nevhodné látky. Kostival je užíván pouze zevně. V léčitelství se užívají kořeny a listy. Listy se používají čerstvé, podrcením se z nich připravuje obklad, který se přikládá přímo na postiženou oblast. Listy je možné sbírat a připravovat z nich obklady po celé vegetační období. Pro využití během zimy nebo pro přípravu mastí a tinktury se na podzim v říjnu vyrývají černě zbarvené kořeny, které se po očištění následně pokrájí a suší.


Obklady se připravují i z mletého spařeného kořeny kostivalu, ale mnohem častější je příprava masti nebo tinktury.


Po využití během zimy se vyrývají koncem října po odumření nadzemní části rostliny černé kořeny, ze kterých se připravuje mast nebo tinktura.


Co s ním:

Kostivalová mast

150 g tukového základu na mast (čistého vepřové sádlo, kokosový olej, vazelína nebo bambucké máslo), 2 lžíce mletého sušeného kořene kostivalu nebo 2 hrsti jemně nakrájeného čerstvého kořene kostivalu

Tuk rozehřejte ve vodní lázni a přisypte kořen kostivalu (čerstvý nebo sušený). Asi 10 minut zahřívejte a nechte stát do druhého dne, postup opakujte alespoň 5x. Směs potom znovu zahřejete a přeceďte do čistých uzavíratelných kelímků. Mast uchovávejte v chladu.

Kostivalová tinktura

Kostivalová tinktura je vhodná na bolavé svaly, klouby, revma, artritidu nebo křečové žíly. Do vhodné uzavíratelné sklenice nasypte jemně nakrájený čerstvý nebo hrubě pomletý suchý kořen kostivalu. Vše zalijte vysokoprocentním alkoholem nebo lékárenským lihem. Sklenici uzavřete a nechte stát na teplém místě po dobu 4-6 týdnů. Pravidelně protřepávejte. Nakonec přeceďte do menších skleniček a uložte v temnu. Tinktura je vhodná pouze k vnějšímu užití.

bottom of page