top of page
Vyhledat

Levadulová…levandule lékařská

Vůně levandule, těžko byste hledali člověka, který si ji nevybaví. Ano, levandule intenzivně voní sladkou květinovou vůní. A má mnoho benefitů pro zdraví a krásu.Seznamte se: levandule lékařská Levandule lékařská (také levandule úzkolistá, Lavandula officinalis) je vytrvalý neopadavý polokeř, vysoký až 70 cm. Má 2–4 cm dlouhé listy ve tvaru jehlice se stříbřitě zelenou barvou, celý keř nezaměnitelně voní. Kvete od června do září modrými, fialovými, nebo bílými voňavými květy. Květy lákají motýli. Vyšlechtěno bylo mnoho kultivarů levandule lékařské, ty se liší především velikostí a barvou květů. Pro léčebné účely se využívá nejčastěji právě levandule lékařská.


Existují další druhy levandule jako je velkokvětá levandule korunkatá (francouzská), levandule španělská, levandule zoubkatá, širokolistá, oblíbený kříženec levandule prostřední, lavandin. Jednotlivé druhy se od sebe liší velikostí, tvarem a barvou jak rostliny, listů i květů. Při výběru konkrétního druhu je důležité zohlednit i schopnost odolávat mrazu.


Levandule pochází z Persie, odkud se již během starověku rozšířila do Řecka, Říma a celé Římské říše a později do celého světa. Dnes se hojně pěstuje ve Francii, ve Španělsku i v Itálii. S levandulí se setkáme i v českých zahradách, v parcích i polích, kde zdomácněla jako okrasná a užitná bylina.


Na pěstování je nenáročná, na vhodném, slunném stanovišti v lehčí, písčité, dobře propustné půdě dobře poroste a rychle vytvoří bohatý keřík. Latinské pojmenování pochází z latiny a souvisí s jejím prvotním využíváním v Římě. Levandule byla přidávána do koupelové vody k provonění ve veřejných lázních. V latině se „mýt se“ řekne lavare, z toho pak je odvozeno rodové jméno Lavandula.


Levandulí nejen proti úzkosti

Levandule lékařská je od starověku známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice člověka při bolestech hlavy, nervozitě, závratích, depresích, nespavosti a s tím související snížení krevního tlaku. Levandule tonizuje, její vliv na psychiku je velký, pozdvihuje ducha celkovým zlepšením nálady.


Na pokožku má hojivé účinky. Je vhodná na všechny typy pleti, od citlivé až po mastnou pleť. Výborně se uplatní na slabší popáleniny, urychlí dobu hojení a jizvy nebudou tak viditelné. Je antiseptická, antibakteriální a protizánětlivá, léčí drobné poranění a zánětlivé vřídky na pokožce. Levandule podporuje tvorbu nových kožních buněk, má intenzivní regenerační účinky na pokožku. I proto je levandule vhodná i na starší pleť. Dále ulevuje od bolesti svalů, kloubů a revmatických bolestí. Opomenout nesmíme ani repelentní účinek, a proto se často přidává výtažek z levandule do bylinných repelentů společně s citronovou trávou, rozmarýnem a pelargonií. Pytlíček levandule uložený v prádelníku nejen prádlo příjemně provoní, ale funguje jako odpuzovač molů šatních.


Trubkové květy levandule nejlépe opylují motýli a další hmyz s "dlouhými sosáky". Plně kvetoucí keř ve slunném dni bývá motýli doslova obsypám.


Sběr a sušení Levandule lékařská, v závislosti na stanovišti a kultivaru obvykle kvete zhruba od poloviny června až do srpna. Jestliže chcete levanduli použít, nesmíte se květy moc dlouho kochat. Sběr je třeba provést ve chvíli, kdy květy nejsou ještě zcela rozvité. Sbírat lze pouze květy s krátkým stonkem, případně i stonek s lístky, takzvanou kvetoucí nať.


Levanduli je lépe před zpracováním usušit. Sušit ji můžete rozprostřenou na sítě, případně papíru. Stonky rozložte v tenké vrstvě na suchém, dobře větraném místě, usuší se za několik dní. Stonky pravidelně otáčejte. Levanduli můžete svázat a sušit i zavěšenou květy dolů, tento způsob je vhodný pro sušení květů s delší stopkou. Posledním způsobem sušení je elektrická trouba nebo lépe sušička na ovoce. To je nejrychlejší způsob sušení, teplota sušení nesmí přesáhnout 35 °C, jinak by se levandule znehodnotila. Usušenou levanduli uložte v uzavíratelné dóze, papírovém nebo plátěném sáčku v suchém a tmavém místě.


Co s ní?

Levandule je doslova univerzální, najde uplatnění ve sladké i slané kuchyni, v péči o pleť i vlasy, aromaterapii, v léčitelství a v přípravcích pro úklid domácnosti. Zkrátka, levandule, kam se podíváš.


Levandulová mast s vanilkou a mandlovým olejem

Zklidňující mast působí blahodárně na kůži i psychiku.

Hrst sušených levandulových květů, 100 g bambuckého másla, 15 g mandlového oleje, 5 kapek vanilkového esenciálního oleje.

Ve vodní lázni roztavte bambucké máslo, vsypte levanduli, zamíchejte a nechte prohřát. Po dobu až týdne pravidelně prohřívejte směs ve vodní lázni, dejte pozor na teplotu, která by neměla přesáhnout 50 st C. Poté přeceďte, vmíchejte mandlový olej a esenciální olej z vanilky. Přelijte do připravených uzavíratelných kelímků nebo skleniček. Mast je vhodná pro všechny typy pokožky k užití na tělo i obličej, její sladká vůně zklidní mysl a odvane nervozitu.

bottom of page