top of page
Vyhledat

Lichořeřišnice!

Lichořeřišnici větší najdete v mnoha zahrádkách. Je to oblíbená a nenáročná okrasná rostlina, kvete jemnými žlutými a oranžovými kvítky a zahradu zdobí až do prvních mrazíků Málokdo by této skromné kytičce přisoudil až neuvěřitelné léčivé schopnosti.Seznamte se: lichořeřišnice větší

Původem je lichořeřišnice z horských oblastí And z území dnešního Ekvádoru, Peru, Kolumbie. Do Evropy se dostala z Ameriky roku 1684 z Peru. Jihoameričtí indiáni lichořeřišnici úspěšně používali k léčení infikovaných ran. V Evropě bylina rychle ujala, hojně se používala v lidovém léčitelství při onemocněních dýchacích cest a zejména při léčbě akutních i chronických zánětů močových cest.

Do farmacie lichořeřišnice pronikla až padesátých letech 20. století, kdy firma Madaus uvedla na trh lék Tromalyt, který se osvědčil zejména v urologii při nemocech prostaty, ledvin. Dále se zjistilo, že se účinná látka vylučuje částečně dýchacím traktem. Z toho důvodu nalezla uplatnění při chorobách plic.


Lichořeřišnice je vděčná rostlina s mnoha léčivými benefity * housenky běláska si letos na lichořeřišnici na naší zahradě hojně pochutnávaly

V našich zeměpisných podmínkách je lichořeřišnice jednoletá bylina s plazivou lodyhou až 3 metry dlouho. Vyžaduje teplé a slunné stanoviště, snese však i polostín, kde nebude tolik kvést a celkově bude rostlina slabší. Listy jsou štítovité s ovíjivými řapíky, celokrajné, lysé. Květy jsou pětičetné, mohou být až 7 cm široké, na ovíjivých stopkách, kališní lístky okrouhlé, žluto oranžové, oranžové až oranžově červené. Kvete od června do října, výjimečně do prvních mrazíků, které rostlinu zničí. Plodem je tobolka. Lichořeřišnice prakticky netrpí žádnými škůdci a chorobami, dokonce odpuzuje plísně a hmyz. Pro zahradní účely bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů lišící se barvou a plností květů a také mohutností vzrůstu.


Lichořeřišnice léčí

Lichořeřišnice má antibiotické, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Podává se během chřipky, nachlazení, bolestech v krku i při zánětech dýchací soustavy. Posiluje imunitní systém, snižuje horečku a zmírňuje kašel. Uvolňuje hlen a dezinfikuje dýchací cesty. Je účinná i proti stafylokoku, streptokoku, Proteus, E coli a dalším druhům bakterií v močových cestách, a tím přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře. Dále je vhodná při léčbě zánětu prostaty. Účinkuje i proti žaludečním vředům a zánětům vaječníků. Zlepšuje také činnost centrální nervové soustavy a celkově posiluje organismus. Navíc podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání a řeší přírodní cestou i lupy ve vlasech.


Z lichořeřišnice zužitkujete listy, plody, květy i stonky jak v kuchyni tak na léčivou tinkturu.


Užívání lichořeřišnice s sebou nese jistá úskalí, která je potřeba znát a respektovat. Nejvhodnější je její aplikace v jednopruhové podobě, aby byla zajištěna dostatečná dávka. Antibiotický účinek nastupuje již po dvou hodinách, maximální účinnost po pěti až osmi hodinách od podání. Po šestnácti hodinách účinek odeznívá a je téměř nulový. Je proto nutné lichořeřišnici užívat alespoň 2 x denně. Obvykle se doporučuje tinkturu podávat v intervalu 8 hodin. Jedna kúra by měla trvat nejméně 10 dní případně ještě týden po vymizení příznaků. Samozřejmostí je dodržovat doporučenou denní dávku. Vhodná je kombinace lichořeřišnice s antibiotiky, protože urychluje a rozšiřuje jejich účinek. V případě souběžného užívání s antibiotiky informujte svého lékaře o této podpůrné léčbě.


Co sbírat a co s ní?

V léčitelství se užívají květy, listy, semena a čerstvá šťáva. Stonky jsou tužší, ale lze je pokrájet například do salátů stejně jako listy. Semena se sbírají až po dozrání, tedy v září, říjnu, ta se nejčastěji využívají na tinkturu. Listy je možné sbírat po celou dobu vegetace, květy je možné použít i jako jedlé dekorace třeba na cukrovinky, dorty či jako extravagantní zdobení masitých jídel. Chuť listů i květů je svěží, mírně štiplavá až štiplavá. Listy lze sušit k přípravě čaje, ale lepší je listy využít čerstvé.


Tinktura z lichořeřišnice

Naložte nasekané listy, květy, plody i stonky do silného alkoholu (min 40 %) a nechte luhovat na teplém, ale stinném místě. Po třech, čtyřech týdnech přeceďte obsah do čisté lahvičky. Užívejte pravidelně čajovou lžičku 2-3 x denně. Tinktura prospěje močovým cestám a zlepší imunitu.bottom of page