top of page
Vyhledat

Měsíček lékařský

Aktualizováno: 2. 8. 2021


Měsíček lékařský najdete skoro na každé zahrádce, je to vděčná letnička s jasně žlutými až oranžovými květy, která kvete po celé léto. Málokdo ale ví, jaký je měsíček poklad pro naše zdraví.Seznamte se: měsíček lékařský

Měsíček je jednoletá bylina zdobící nejednu zahrádku. Tato letnička dorůstá výšky až 50-80 centimetrů, má bohatě větvenou lodyhu a úzké podlouhlé listy. Úbory květů mohou mít v průměru až 8 cm, kvete od června do prvních mrazíků. Měsíček má rád sušší půdy bohaté mna živiny, dobře se vysemeňuje a na stanovišti vydrží mnoho let.Žluté nebo oranžové květy měsíčku zdobí nejednu zahradu, léčivé účinky mají květy bez závislosti na barvě.


Měsíček pro vnitřní i vnější užití Měsíček je bylinka na jaterní problémy, pomáhá i při žloutence, léčí potíže se žlučníkem a žlučové kameny. Léčí mnoho obtíží spojených s trávením, záněty, vnitřní parazity, vředy i průjmy. Měsíček harmonizuje silnou a bolestivou menstruaci. Obecně má spasmolytické účinky, snižuje vysoký krevní tlak a zlepšuje krevní oběh, pomáhá proti vnitřním a zevním zánětům a je silným přírodním antibiotikem a má protirakovinné účinky. Přisuzují se mu i účinky proti rakovinové, a tak jeho květ se je symbolem Českého dne boji proti rakovině, který probíhá každoročně v květnu (letos bude až v září).

Měsíček lékařský má blahodárné účinky i při vnějším užití. Hojí pooperační jizvy, omrzliny, spáleniny, pomáhá při ekzému, akné, je účinný v boji proti kožním plísním. Urychluje hojení podlitin, popraskané kůže, řezných ran, bércových vředů nebo hemeroidů. Měsíček totiž obsahuje fytoncidy, rostlinná antibiotika, která potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce. V kosmetice se využívá na zjemnění a zvláčnění pokožky. Je rovněž účinný na celulitidu a strie.


Sběr a sušení Pro léčebné a kosmetické účely se sbírá květ měsíčku výhradně za suchého slunného dne, ideálně mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne. Sbírají se pouze květy či květy s kalichem. Květy se rychle suší na stinném a vzdušném místě na sítech v tenkých vrstvách.


Co s ním?

Ze sušených květů je možné připravovat čaj pro vnitřní i vnější užití, ale lze připravit i tinkturu. Pro použití v kosmetice je ideální z měsíčku připravit masti a oleje.


Příprava masti je jednoduchá, volba základu masti je na vašem uvážení a zdrojích.


Měsíčková mast

Dvě velké hrsti zavadlých květů měsíčku lékařského, 300 g žluté vazelíny z lékárny (nebo kvalitního sádle nebo bambuckého másla)

Nečistot zbavené měsíčkové květy jemně nasekejte. Vazelínu přemístěte z kelímku do vhodné misky, zahřívejte ve vodní lázni. Vazelína taje při teplotě cca 75 st C, dbejte bezpečnosti. Když vazelína roztaje, vmíchejte květy měsíčku. Pozor, horká směs může prudce vzkypět. Květy promíchejte ve vazelíně, můžete směs ještě minutu, dvě prohřívat. Pak odstavte a nechte pomalu chladnout. Pro silnou mast, po vychladnutí směs ještě několikrát zahřejte, pořádně promíchejte a nechte vychladnout. Nechte měsíčky naložení alespoň 2 dny. Nakonec zahřejte, naposled promíchejte, přefiltrujte přes plátýnko do nachystaných čistých uzavíratelných dóz. Po vychladnutí uskladněte v lednici. Kdo chce může použít sádlo nebo bambucké máslo.

bottom of page