top of page
Vyhledat

Mateřídouška obecná


Fialové bochánky květů mateřídoušky obecné se za slunečného počasí halí do oparu podmanivé vůně. Omamnou vůni mají na svědomí silice, které přitahují množství včel a jiného hmyzu. Podívejme se na její mocnou sílu!


Seznamte se: mateřídouška obecná

Mateřídoušku najdeme v celé Evropě a v části Asie. Mateřídouška je nízký vytrvalý polokeřík s dřevnatějícími stonky s množstvím drobných, vejčitých, tmavě zelených lístků uskupených v přeslenech. Mateřídouška roste v trsech a kvete od května do září jemnými růžovými a nachovými kvítky. Má ráda slunné prostředí, na půdu je nenáročná, lépe se jí daří v propustnějších půdách, na zálivku je nenáročná. Najdete ji na loukách, u cesty i na skalách, lze ji pěstovat i v truhlíku či na zahradě.
Stonky mateřídoušky u báze dřevnatí, sbírá se nakvétající nebo kvetoucí nať. Mateřídouška omámí svými jemnými květy i opojnou vůní.

Kouzelná bylinka

Mateřídouška je považována za bylinku s téměř magickou silou na psychiku, zklidňuje, ulevuje od napětí, potlačuje nespavost. Dříve maminky dávaly silný mateřídouškový nálev dětem do vany, aby nezlobily, dobře usnuly a dlouho spaly. Z dalších účinků musíme vyzvednut vliv pozitivní vliv na dýchací cesty, mateřídouška má moc účinné tlumit dráždivý suchý kašel i rýmu. Odvar z mateřídoušky hojí rány při vnějším užití. Ovlivňuje trávení, pomáhá při nadýmání a střevních kolikách, proto čaj z mateřídoušky je vhodný pro kojící maminky, které trápí větry jejich miminek. Mateřídouška má silné močopudné a detoxikační účinky a působí preventivně proti tvorbě ledvinových kamenů. Dokonce mírní menstruační bolesti, při nich se doporučuje vypít dva šálky čaje z mateřídoušky denně a zevně při křečích přikládat na podbřišek napařený polštářek naplněný sušenou mateřídouškou.

Sběr a sušení Mateřídoušku sbírejte v květu během června až srpna nejlépe za teplého slunného dne, ideálně po poledni. Sbírá se kvetoucí nať bez dřevnatých stonků. Nať sušte v tenké vrstvě nejlépe na sítech nebo bílém papíru, je možné svázat do malých kytiček a ty sušit zavěšené. Sušte ve stínu na vzdušném místě. Čím dříve se rostlinky usuší, tím kvalitnější budou. Nesmí se však sušit při teplotě vyšší než 35 °C.


Mateřídouška nejčastěji roste v bohatých trsech. Sušit můžete na sítech, papíru nebo malé kytičky, které jsou po usušení velmi křehké a zároveň dekorativní.


Co s ní?

Nejběžnější užití je ve formě čaje, kdy se mateřídouška přidává do směsí s meduňkou, třezalkou a dalšími bylinkami. Na oplachy a obklady se používá obvykle odvar. Z mateřídoušky je také možné vyrobit sirup nebo šťávu. Co využít její aromatické vlastnosti a dát ji po směsi koření pod maso, její nezaměnitelně jemnou vůni je možné využít všude tak, kde tymián.


Nahřívací mateřídouškový polštářek

Na nahřívací polštářek budete potřebovat asi 300 g sušené mateřídoušky, květu i natě, bavlněnou látku asi 35 x 70 cm, na výplň lze použít rýži, lněné semínko, pohanku, proso, pšenici, třešňové nebo švestkové pecky či jiný osvědčený materiál. Já nejčastěji používám snadno dostupnou pšenici nebo třešňové pecky. Z látky ušijte polštářek, naplňte bylinkami a výplní a pevně zašijte. Můžete ho nahřívat jak mikrovlnce asi na 1,5 min (záleží na velikosti a hmotnosti obsahu), v troubě i na pařáku. Mateřídouškový polštářek si můžeme dát pod hlavu při nespavosti.


Příště se ponoříme do kořeněné vůně šalvěje.

bottom of page