top of page
Vyhledat

Rýma a bylinky RECEPTY


Rýma dokáže pořádně potrápit. Naštěstí nám příroda dává mnoho možností, jak s rýmou bojovat. Zde je několik osvědčených receptů na rýmu.


Heřmánkový čaj

2 lžičky sušeného heřmánku, 250 ml vody, med, citron

Sušený heřmánek zalijte v hrnečku 250 ml téměř vroucí vody, přiklopte a nechte 6 minut louhovat. Sceďte, oslaďte medem, přidejte citronovou šťávu.


Heřmánkový nálev k oplachům sliznic 1 polévková lžíce heřmánku, 300 ml vody Z vody a heřmánku připravte silný nálev. Dobře ho přeceďte a nechte zchladnou na cca 37 st C. Nálevem můžete kloktat, mnohem účinnější je nálev dát do lahvičky s nosním rozprašovačem a používat ho k oplachu nosní sliznice. Případně je možné nálev nasát nosem.


Inhalace ulevuje a léčí Na rýmu je účinná i inhalace. Inhalace je léčebná metoda, která využívá vdechování par minerálních vod, roztoků léků, výluhů z bylin, k léčbě nejčastěji dýchacího aparátu. Inhalace obvykle pomůže od výtoku, uleví sliznicím, sníží jejich otok. Inhalují se zpravidla bylinky se silnými protizánětlivými účinky nebo takové, které mají schopnost zlidnit. Inhalovat lze pomocí speciálního přístroje, inhalátoru nebo jednoduše nad vdechováním inhalačních par „nad nádobou s vroucím nebo velmi horkým roztokem se hlavou zakrytou ručníkem.“ Ideální k inhalaci je zklidňující protizánětlivý heřmánek, výrazně desinfekční rozmarýn, často se doporučuje i levandule nebo eukalyptus. Můžete použít sušené byliny nebo esenciální oleje. Na litr téměř vroucí vody použijte dvě lžíce sušené byliny nebo 12 kapek esenciálního oleje. Inhalujte výpary asi 10 minut, inhalaci provádějte 2-3 x denně.


Rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) je rostlina z čeledi hluchavkovitých a můžete si ji pěstovat celoročně doma jako pokojovou rostlinu. Lidově se jí říká kubánské oregano, rýmovník, mexický či řecký eukalyptus. Už její české jméno napovídá, k čemu slouží. Je to skvělý lék na rýmu. Silice obsažené v listech voní po mátě, meduňce a kafru. Listy rýmovníku se doporučuje promnout v ruce a vonět k nim, jeho aromatické látky uvolní dýchání. Případně si z čerstvých listů uvařit čaj nebo připravit sirup.


Čaj z rýmovníku

5 čerstvých lístků rýmovníku, ,2 l vody, lžička medu

Lístky jemně rozemněte a zalijte téměř vroucí vodou, louhujte 6 minut, pak přeceďte. Po částečném zchladnutí oslaďte medem.


Sirup z rýmovníku

0,5 litru lístků rýmovníku, 1 litr převařené vody, lžička kyseliny citronové, 1 kg cukru.

Listy nakrájejte nebo nadrťte, přelijte v hrnci převařenou vodou, přidejte kyselinu citronovou a nechte asi 12 hodin louhovat. Sceďte, vymačkejte všechnu tekutinu. K tekutině přidejte cukr, zahřívejte, míchejte a společně provařte jen 3 minuty. Horké plňte do připravených, čistých lahví. Uzavřete a chcete-li, sterilujte dle svých zvyklostí.


Čaj z řepíku Jednu čajovou lžičku byliny zalijte 1/4 litru vody, spařte, krátce vyluhujte. Sceďte a pijte vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží.


Tinktura z řepíku

Zavadlé listy řepíku pokrájejte, vložte do sklenice s širším hrdlem a zalijte alkoholem (ideální je vodka nebo slivovice), bylina musí být celá ponořená, aby nechytla plíseň. Nechejte nejméně tři týdny macerovat, pravidelně protřepejte. Potom sceďte skrz husté sítko nebo kávový filtr, řepík důkladně vymačkejte. Nakonec tinkturu přelijte do čisté lahve, používejte ke kloktání nebo výplachům.


Pampeliškový med

Pampeliškový med představuje klasický a léty ověřený způsob, jak léčit rýmu i jiné nemoci z nachlazení.

2 litry vody, 2 lépe bio citrony, 2 kg cukru krystal a 400 květů pampelišek Květy necháme rozložené zavadnout, zbavíme všech viditelných nečistot. Někdo květy proplachuje vodou v cedníku, aby je zbavil nečistot. Odplaví se tím i pyl. Květy vložte do většího hrnce a zalijte převařenou vodou. Citrony pořádně omyjeme, nakrájíme na kolečka, zbavíme je pecek a přidáme je do hrnce s pampeliškami. Vše dejte vařit a od počátku varu vařte asi 10 - 15 minut. Pak nechte směs vylouhovat 24 hodin. Poté směs přeceďte přes plátno do čistého většího hrnce. Do získané pampeliškové šťávy přidejte cukr a za častého míchání směs vaříme asi 1,5 hodiny, než se med začne táhnout. Hotový pampeliškový med nalijte do čistých sklenic a uzavřete víčkem.


Borovice uleví od ucpaného nosu Pryskyřičné látky z borovic mají blahodárné účinky na zdraví. Zvyšují imunitu, posilují krevní oběh, i celkově organismus. Ale především pročišťují dýchací cesty, zmírňují bolest v krku, kašel i rýmu. Borovice má skvělé antiseptické účinky.


Borovicový olej na rýmu

Borovicovým olejem si můžete potírat „odřené pod nosem“, které rýmu často doprovází. Dvě lžíce jemně nasekaných pupenů borovice zalijte mandlovým olejem, aby byly pupeny ponořené. Nechte macerovat alespoň 3 týdny, občas protřepejte. Poté přeceďte a můžete používat k potírání jemné kůže pod nosem, případně můžete na vatové tyčince 1 denně vetřít opatrně do nosu.

bottom of page