top of page
Vyhledat

Růže léčí tělo i duši

Není růže jako růže. Jen v přírodě byste napočítali růží přes 100 druhů. A počet kultivarů pěstovaných v zahradách se odhaduje nejméně na 30 tisíc.Růže, respektive květy růží jsou používány přes 2000 let. Staří Řekové a Římané je měli ve velké úctě, využívali jejich léčivé účinky, a růži dokonce zasvětili řecké bohyni lásky a krásy Afrodité. Z mnoha odrůd růží se v kosmetice využívají přednostně růže damašská a růže stolistá. V našem lidovém léčitelství se užívají nejčastěji okvětní lístky a plody růže šípkové. V poslední době se stále častěji používají pro domácí výrobu i květy v zahradách pěstovaných růží.V zahradách najdete nejrůznější kultivary růží, sbírají se okvětní lístky* růže šípková je nejrozšířenější volně rostoucí růží u nás a její plody, šípky jsou často sbírány na čaj nebo šípkovou marmeládu.


Seznamte se: růže šípková

V naší přírodě se nejčastěji setkáte s růží šípkovou, to je opadavý, trnitý keř, který snadno doroste výšky až 3 metrů. V květnu a červnu vykvétá růžovými nebo bílými voňavými květy. Plody uzrají v červené šípky v září a říjnu, ze kterých se vaří šípkový čaj plný vitamínů C, B1, B2. E P a K, karotenoidů, slizů, tříslovin a pektinů. Růže šípková je nenáročná, najdete ji u cest, na stráních, u lesa, i na krajích polí i luk. Vyhovují ji všechny typy půd, má raději sušší slunečné stanoviště.


Růže léčí tělo i duši Krása růže léčí duši. Šlechtění růží je nekonečné, stále vznikají nové a nové odrůdy, které lahodí oku a hladí duši. Její vůně harmonizuje. Posezení u rozkvetlého keře růže zklidní a navodí duševní pohodu. Růže léčí i tělo, působí protizánětlivě, má antivirové a antibakteriální účinky. Mírně tlumí bolesti hlavy. Čaj z růžových okvětních lístků ulevuje od průjmu, léčí střevní epitel. Blahodárně působí i na močové ústrojí včetně ledvina a také reguluje činnost jater a žlučníku. Růžová voda a růžový olej mají vzácné účinky na pleť, kterou rozjasní, prozáří a zklidní i vypnou. Nejčastěji je kosmetika z růží doporučována pro stárnoucí plť, ale její účinky jsou vhodné i pro plať mladistvou.


Existují tisíce kultivarů růží. Každá je jiná, všechny jsou krásné!


Co sbírat?

Ať se rozhodnete sbírat okvětní lístky růže stolisté, damašské, plané růže šípkové nebo jiného druhu. Všechny budou víceméně prospěšné. U růží ze zahrad platí zvlášť, dejte si pozor, aby nebyly chemicky ošetřeny. Sbírají se okvětní plátky, nejlépe v ranních a dopoledních hodinách, kdy je největší obsah aktivních látek. Říká se, že ty s tmavočerveným zabarvením obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin, bílé naopak více hojivých slizových látek. Okvětní plátky zpracovávejte co nejdříve po utržení. Sušit můžete nejlépe rozprostřené na sítku na vzdušném, teplém a stinném místě. V sušičce by teplota neměla přesáhnout 35 stupňů C.


Co s ní? Z lístků můžete připravit sirup, marmeládu, lístky zamrazit do kostek ledu, sušené přidat do směsí čajů nebo k černému čaji, lístky můžete přidat i do letní limonády.


Domácí růžová voda Zkuste si vyrobit růžovou vodu. Ta „pravá“ se vyrábí kondenzací nálevu z poupat damašských růží. Vezměte hrst okvětních plátků růží a přelijte je 2 dl vroucí demineralizované vody. Nechte vychladnout, sceďte do čisté sklenice nejlépe s rozprašovačem. Domácí růžová voda je hotová. Přidat můžete, ale nemusíte, glycerin (lepší hydratace), vitamin E (konzervant), alkohol (konzervant), kyselinu citronovou (sníží pH), vybraný rostlinný olej (pro komplexní péči). Uložte v lednici a spotřebujte asi do týdne.


bottom of page