top of page
Vyhledat

Síla pryskyřice


Pryskyřice je výměšek některých stromů, který chrání jejich poranění před infekcemi a hmyzem. Jako děti jsme jí říkali smůla, lepila se na ruce, nešla vyprat z oblečení… tenkrát jsem nevěděla, že je to učiněný poklad. Nevěříte?


I když poklad to byl v mých očích už tenkrát, jantar je zkamenělá pryskyřice a v rukou šikovných klenotníků se dokáže v poklad proměnit. Ale to je jiné povídání.Pupeny borovice jsou nyní nacpané blahodárnými látkami. Doba ke sběru je ideální, ale sbírejte s úctou ke stromu.

Seznamte se: borovice lesní

Borovici lesní není třeba zvlášť představovat, je to jedna z našich původních borovic a roste doslova všude kolem nás. Je to jehličnatý strom vysoký 30-40 metrů s kulovitou korunou, délka jehlic je asi 5-7 cm. Rod borovice má kolem 110 druhů a všechny mají blahodárné účinky, takže nevadí, když se zastavíte stromu u jiného druhu. Borovice je doslova nacpaná k prasknutí účinnými látkami. Důležité pro nás jsou fytosteroly, hořčiny, silice, terpeny, pryskyřice. Obsahujte také kyseliny, hořčiny, třísloviny a vitamíny A, C. Z terpenů je to obsah limonenu, látky s antimikrobiálními a protizánětlivými účinky, která napomáhá vstřebávání do pokožky.


Látky z borovice mají blahodárné účinky na zdraví. Zvyšují imunitu, posilují krevní oběh, i celkově organizmus. Pročišťují dýchací cesty, zmírňují bolest v krku, kašel i astma. Borovice má skvělé antiseptické a antimikrobiální účinky, a to jak vnitřně, tak při vnějším použití.


A ještě jeden skvělý účinek borovice má, procházka v borovicovém lese zalitém vůní pryskyřice je nesmírně uklidňující. Zkuste si najít místo, kde borovice voní a pravidelně tam choďte relaxovat! Uvidíte, dělá to divy.


Pryskyřice a pupeny. Pryskyřice na kůře borovice, sbírejte je takovou, která je již zaschlá.Co s ní?

Můžete uvařit čaj z jehličí a podrcené kůry, na mě je to moc „jehličí“, ale s medem a citronem se pít dá, ale raději jen krátkodobě. Esenciální olej se používá v aromaterapii k uklidnění a relaxaci. Jehličím můžete ovonět ocet, který používáte k domácímu úklidu. Mastí z pupenů s pryskyřicí lze léčit mykózy kůže a nehtů. Odvar z pupenů zpevňuje pokožku a normalizuje pleť.


Mast z pupenů a pryskyřice borovic

Dvě lžíce jemně nasekaných pupenů borovice vsypte do ve vodní lázni roztaveného bambuckého másla a nechte v teple alespoň týden, občas zahřejete. Másla dejte tolik, aby pupeny byly úplně ponořené. Po týdnu opět máslo roztavte a přefiltrujte přes plátno, dobře vymačkejte. Vrchovatou lžíci nejlépe pomleté pryskyřice smíchejte se třemi lžícemi slunečnicového oleje a pomalu zahřívejte a míchejte, pryskyřice se pomalu rozpustí. Dejte pozor, aby se olej zbytečně nepřehřál. Přidejte asi ½ lžíce včelího vosku a až se roztaví, vmíchejte k bambuckému máslu. Mastí naplňte čisté kelímky, je skvělá v létě na nohy trpící vysoušením, praskáním v sandálech.


Příště, 13. 4. se podíváme z blízka na bršlici kozí nohu.

bottom of page