top of page
Vyhledat

Skromná kráska

Zná ji každý, je jedním z prvních poslů jara v naší přírodě. Její jemné kvítky se objevují již na začátku března a květe až do prosince. Její jemná krása okouzlí každého, snad jen kromě zahradníků. Sedmikráska je plevel, který dokáže během jediné sezóny zničit léta pěstěný trávník.

Seznamte se: sedmikráska chudobka

Sedmikrásku najdete růst na loukách, na okrajích cest, na mezích, v trávnících i v zahrádkách. Vyskytuje se v celé Evropě a Malé Asii, objevuje se zplanělá v Severní Americe a na Novém Zélandu. Je to nenáročná rostlinka, dosahuje výšky 15 centimetru, ale mnohdy je mnohem nižší. Její listy jsou uspořádány v přízemní růžici, bezlisté stvoly nesou vždy jeden květ o průměru 1-3 cm. Okvětní lístky mají bílé či narůžovělé zbarvení, na špičce mohou být červené. Střed květů je žlutý. Sedmikrásky kvetou za mírných zim celoročně. Růžice listů vyrůstají z plazivého oddenku, kterým se bylinka rychle šíří. Jejímu šíření také napomáhají mravenci, kteří roznáší semena sedmikrásek, jenž jsou pro ně pochoutkou.


Sedmikráska je drobná rostlina s velkými účinky.

Sedmikráska v léčitelství Sedmikráska se nejčastěji vnitřně používá ve formě odvaru, případně se přidává do čajových směsí. Sedmikráska napomáhá uvolňování a vykašlávání hlenu při onemocnění dýchacích cest a působí protizánětlivě na dýchací cesty. Odpradávna je používána jako bylinka pročišťující organismus, napomáhá zvýšení látkové výměny v játrech a žlučníku, dále působí proti revmatismu a také pomáhá zmírňovat menstruační potíže

Při vnějším užití pozitivně působí na špatně se hojící rány, vředy a různá kožní onemocnění, obklady z rozdrcené sedmikrásky urychlují hojení krevních podlitin, zmírňují svědění po štípnutí hmyzem a regenerují namožené svaly. Sedmikráska se může v terapeutických dávkách užívat i dlouhodobě, bez obav z možných vedlejších účinků.


Nejčastěji se sbírají listy a květy


Co sbírat a jak sušit

Pro léčebné účely se sbírá květ a list, na podzim a časně z jara i kořen. Kořeny se po důkladném omytí usuší a je možné je používat na čaj stejně jako list a květ. Nejčastěji se sbírá květ a listy. Nejvíce sedmikráska kvete od dubna do srpna, kdy je také nejvhodnější čas na sběr květů a listů. Květy sedmikrásky sbírejte, když jsou květy plně otevřené. Největší "sílu" má rostlina údajně mezi 12.-13. hodinou. Pověry říkají, že sedmikrásky je třeba sbírat na sv. Jana, tedy 24. června hodinu po poledni, v tu dobu má největší sílu, stejně jako slunce je nejvýše nad námi. Stejně tak lidí věřili, že je největší moc mají tři první květy nalezené v novém roce, ty chrání před horečkou, bolestí zubů a zlými pohledy. Ale nechme pověry.


Co s ní?

Sušenou na čaj, čerstvou do salátu nebo na čaj, jemné kvítky ozdobí letní dort nebo v kostce ledu ozvláštní letní limonádu, třeba připravenou ze sirupu ze sedmikráskových květů. Zkuste z květů sedmikrásky připravit léčivý sirup.


Sirup ze sedmikrásky Léčivý sirup si připravíte snadno. Do vymyté, suchá sklenice nasypete asi 1-2 cm vrstvu cukru, na ni nasypete a utlačíte (třeba šťuchadlem na brambory) asi 2 cm vrstvu čerstvých květů sedmikrásky, zasypete 1-2 cm vrstvou cukru. Nevadí, když uvidíte nějaký ten kvítek vykukovat z cukru. Opakujete, než naplníte celou sklenici. Horní vrstvu tvoří cukr. Tady pozor, nesmí být vidět žádný květ, všechny musí být schované pod cukrem, jinak chytí plíseň. Sklenici uzavřete a nechte v teple, bude to trvat možná 2-3 týdny, než se přemění cukr na léčivý sirup. Poté opatrně přeceďte přes plátýnko do čisté sklenice uložte do lednice.


Příště, 22. 6. se podíváme na královnu květin, růži.

bottom of page