top of page
Vyhledat

Sladké mámení šeříku


Šeřík je v parcích a zahradách se často využívá k okrasným účelům, i proto byl v historii hojně šlechtěn, existuje mnoho kultivarů různých barev, lišící se plností, velikostí i tvarem květů. Jedno mají ale všechny šeříky společné, je to silná, až omamná vůně, které se line zvláště v teplých podvečerech kolem kvetoucích keřů. Vůně šeříku má uklidňující účinky, působí proti úzkosti, bojuje proti bolesti hlavy, dokonce vytváří přátelskou a otevřenou atmosféru, zmírňuje následky hádek a stmeluje lidi.Seznamte se: šeřík obecný

Šeřík obecný, keřík s výraznými květy rozkvétajícími začátkem května pochází z jihovýchodní Evropy a poloostrova Malé Asie. V Česku není původním druhem, často však bývá volně vysazován v parcích a zahradách, lemuje silnice, tvoří živé ploty či předěly v teplejších oblastech dokonce zplaněl a můžete se s ním setkat opravdu všude.


Dříve byl šeřík v lidovém léčitelství užíván proti horečce, revmatismu a bolestem hlavy. Nyní se k němu postupně v léčitelství vracíme, může za to jistě i jeho krásná a výrazná barva květů, které se jako jediné z šeříku využívají. Ale šeřík není tak neškodný, jak by se na první pohled mohlo zdát, plod, kůra, listy a kořeny šeříku obsahují látku syrigin, která při styku s lidskou pokožkou či sliznicí může působit dráždivě a vyvolat alergickou reakci. Pil ze šeříku je také známým alergenem, a tak posezení v blízkosti kvetoucího keře není určeno pro každého.Sběr

Šeřík kvete na začátkem května. Pro zpracování sbírejte plně rozvité květy. Můžete zvolit květy bílé, lila i temně fialové barvy. Důležité je i vhodné místo sběru, nesbírejte z keřů v blízkosti silnic nebo otrhat květy v parku by nebylo dobré. Ideální jsou osamělé keře v rozích velkých zahrad a podobně. Květy se obvykle zpracovávají čerstvé, mírně zavadlé, ale je možné je i sušit. Květy šeříku pro sušení odstopkujte, sušte rozprostřené v tenké vrstvě na vzdušném místě ve stínu nebo polostínu. Suchý květ ukládejte do vzduchotěsné dózy nebo do plátěného pytlíčku.


Co s ním?

Šeřík krásně ovoní domácí mýdlo a další domácí kosmetiku. Šeříkový olej ulevuje od bolesti hlavy stejně jako čaj. Z čerstvých květů můžete připravit sirup na letní limonádu, květy lze sušit i kandovat nebo zamrazit v kostce ledu.


Šeříkový sirup je základem pro spoustu sladkých dobrot, třeba pro zmrzlinu nebo letní limonádu.


Šeříkové nanuky ze sirupu s meduňkou a prosecem Na šeříkový sirup: 0,75 kg třtinového cukru, 0,5 litru vody, 0,5 litru otrhaných květů šeříku, ½ lžička kyseliny citronové, citronová šťáva z jednoho malého citronu, 5 kusů mražených borůvek nebo ostružin (nemusí být)

Na nanuky: 1,5 dílu šeříkového sirupu, 1 díl proseca, pár lístků meduňky, polévková lžíce očištěných květů šeříku

Květy šeříku oberte od stopek, nečistot a nechejte mírně zavadnout. Poté květy nasypte do hrnce s vodou, ve které jste rozpustili třtinový cukr a kyselinu citronovou. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut na mírném ohni. Nakonec sirup ochuťte citronovou šťávou a případně obarvěte borůvkami či ostružinami. Ještě horký sirup přeceďte přes husté sítko a nechte vykanout. Květy šeříku a malé lístky opatrně vmíchejte do sirupu, přidejte proseco a ještě jednou promíchejte. Směsí naplňte tvořítka na nanuky a nechte zmrazit.


Příště, 25. 5. se podíváme na hluchavky.


bottom of page