top of page
Vyhledat

Srdcovka-lípa srdčitá

Sladká vůně lípy je nezaměnitelná, stejně tak jako bzukot včel, které se na ní pasou. Víte, k čemu všemu je lípa, náš národní strom, užitečná?


Lípě srdčité se také říká malolistá. Ale ruku na srdce, lípa je náš národní strom, tak by to měla být taková srdcovka, takže na mě jen srdčitá. A k tomu je lípa tak trochu kouzelný strom. Nevěříte?


Seznamte se: lípa srdčitá

Nejdete ji skoro všude, v lesích, parcích, zahradách, vysazuje se jako stromořadí,… jen ve výškách nad 900 m nerada roste. Je to mohutný strom dorůstající výšky až 30 m. Lípa je dlouhověká, některé stromy se dožívají až 500-600 let, takže jestli chcete zanechat „stopu“ zasaďte lípu. Třeba pod její košatou, vysoko klenutou korunou budou sedět ještě vaši prapravnuci. Typické dlouze řapíkaté listy jsou nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů, to lípu srdčitou odlišuje od jiných druhů lípy. Lípa srdčitá se často kříží s lípou velkolistou, křížencem je lípa obecná.


Dlouhověkost a krása koruny přeurčila lípu k tomu, aby byla vysazována na zvlášť výjimečná místa.


Lípu srdčitou si můžete splést s lípou velkolistou jejíž chomáčky na spodu listů jsou bělavé. Lípa velkolistá i lípa obecná mají stejné blahodárné účinky na zdraví jako lípa srdčitá. Jiné druky lípy léčivé nejsou.


Dřevo lípy je výjimečné, je měkké, světlé a je vyhledáváno již od středověku řezbáři jako vynikající materiál pro zpracování soch. Na druhou stranu lýko lípy je houževnaté a pevné a v dávných dobách sloužilo jako materiál pro výrobu lýčených provazů. Kdo ví, jestli lýčené střevíce, které podle báje předali vyslanci kněžny Libuše Přemyslu Oráčovi u Stadic jako jeden ze symbolů moci, byly vyrobeny z lipového lýka? To se už nedozvíme, ale víme, že lipový med by ceněn již ve starověku jako léčivo, stejně tak jako lipový květ.Květy je potřeba sbírat ještě před plným květem. Lipový květ se suší, teplota nesmí přesáhnout 35 stupňů Celsia.

Květy pro zdraví

Lipový květ se užívá v lidovém léčitelství. Čaj z lipového květu je účinný lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Lípa podporuje pocení a má schopnost snižovat horečku. Dále odhleňuje, blahodárně působí při zánět průdušek, na kašel a uleví od bolestí krku i při angíně. Lipový čaj podávaný dlouhodobě ředí krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu myokardu a mrtvici. Má vliv i na zažívání, které normalizuje. Ulevuje od žaludeční nevolnosti, nadýmání, zácpě nebo křečí žaludku a střev. Opomenou nelze účinky lípy na pleť. Používá se ke celkovým koupelím i oplachům obličeje, kdy pokožku zklidní, zjemní a uvolní. Pokožce dodá zdravě zlatavý nádech. Výtažky lípy najdeme i v průmyslově vyráběné kosmetice, kdy se využívá jejich přirozených protizánětlivých a siných regeneračních účinků.

Sběr a sušení Lípa kvete od června do července, sbírá se pouze květ. Květy lípy je vhodné sklízet za teplého suchého slunečného dne. Vybírejte nakvétající květy, ty v plném květu nechte včelám. Květy trhejte společně s listem. Lipový květ sušte rozprostřený v tenké vrstvě na sítě, na vzdušném místě ve stínu. Teplota sušení nesmí přesáhnout 35°C. můžete použít i sušičku. Správně usušený květ šustí, zachovává si svou barvu a vůni. Usušené květy skladujte v suchu a temnu v papírových sáčcích nebo v dobře těsnících sklenicích.


Co s ní?

Lipový květ je nejlépe usušit na čaj. Ten pak používat při nachlazení či jiných obtížích nebo v čajových směsích. Můžete vyrobit i šťávu k přípravě letní limonády nebo připravit med-ne med.


Lipový med-NEmed

Bez pomoci včel může vyrobit z lipového květu „med -NEmed“, a to osvědčeným způsobem svařením lipového výluhu s cukrem.


Lipový květ, 1 litr vody, 1 kg cukru, 1 lžička kyseliny citronové, 1 citron

Asi 5 velkých hrstí lipového květu nechte pár hodin zavadnout, poté ho nakrájejte, aby se vám s ním lépe pracovalo. V hrnci nakrájené květy zalijte litrem vroucí vody, přidejte kůry zbavený na kolečka nakrájený citrón a kyselinu citronovou. Přiklopte a nechte asi 24 hodin macerovat, poté sceďte, přidejte cukr a vařte asi 1 hodinu. Med-ne med nalijte do čistých, suchých sklenic zavíčkujte a sterilujte.


Příště se ponoříme do uklidňující vůně mateřídoušky.

bottom of page