top of page
Vyhledat

Svízel přítula a další svízele


Víte, že existuje bylinka, kterou nemusíte hledat? Najde si vás sama, a ještě s k vám sama připojí. Ano, je to svízel přítula. A víte, že vás svízel a jeho příbuzní mohou zbavit celulitidy, otoků nohou a dokonce vyhladit vrásky?


V České republice roste 26 druhů svízele, za léčivé jsou považováni tři z nich, svízel přítula a jeho blízcí příbuzní, svízel syřišťový a s. Podle literatury mají všechny tři druhy obdobné léčebné účinky.Seznamte se: svízel přítula

Je to běžná rostlina a je považovaná za úporný plevel. Svízel přítula je rozšířen hlavně v Evropě a Asii. U nás roste na mezích, suchých loukách, rumištích, u cest a na polích. V porostech obilnin, které často zapleveluje způsobuje poléhání.


Svízel je bylina se silnou, přímou, málo větvenou, až 1,5 metr dlouhou čtyřhrannou lodyhou. Lodyha je popínavá nebo poléhavá v závislosti na stanovišti a okolních rostlinách. Z hran lodyhy vyrůstají tuhé háčkovité chlupy, kterými se svízel přichytává k okolním rostlinám. Listy jsou úzké, podlouhlé, kopinaté. Drobné, kolem 1,5 mm velké květy jsou bílé až nazelenalé. Svízel přítula kvete od května do září. Plodem svízele jsou dvounažky s průměrem kolem 3 mm, jejich povrch je pokryt bradavkami s háčkovitými ostny. Na jedné rostlině uzraje 100 až 500 nažek.


Na oteklé nohy i na kožní vředy

Svízel se díky háčkovitým chloupkům na stoncích, listech i plodech dobře drží na oděvu a srsti zvířat, která pak semena rostlin roznášejí po okolí a přizdívají tak k jeho šíření. Právě tato schopnost, dobře přilnout mu zajistila svízeli bezpočet lidových jmen, nejznámější je lepkavý Franta.

Svízel obsahuje velké množství vápníku, mědi, železa, křemíku a sodíku. Z dalších účinných látek je to především glykosidy galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, pryskyřice, enzymy.

Svízel přítula ozdravuje játra, ledviny, slezinu a slinivku břišní, dále rozpouští ledvinové kameny, léčí záněty močového měchýře. Má silné močopudné účinky, odvodňuje, pomáhá i při chudokrevnosti a uvolňuje křeče. Upravuje funkci lymfatického systému, svízel přítula je silným pomocníkem při léčbě otékajících a pomůže i s celulitidou.

Zevně je možný používat nálev k omývání ran, vyrážek a vředů na kůži, které zklidňuje a hojí. Na kožní potíže je možné použít také vylisovanou čerstvou šťávu ze stonků a listů. Tu získáte tak, že omytou nať odstředíte v odšťavňovači nebo prostě rozmačkáte a šťávu vymačkáte. Čerstvá šťáva údajně regeneruje povadlou pleť a vyhlazuje vrásky.Svízel syřišťový je jemnější bylinka v porovnání se svízelem přítulou. Kvete bohatě žlutými kvítky. Svízel syřišťový potlačuje chuť k jídlu a odvar býval využíván k léčbě obezity. Čaj z něho není dobrý na chuť a u některých jedinců může vyvolat až zvracení. Šťáva se využívala k sýření mléka při výrobě sýrů, ty byly velmi chutné a získaly i jemnou žlutou barvu.

Svízel povázka kvete bohatě jemnými bílými květy, přidával se do Svatojánské kytice pro její zjemnění. Na rozdíl od svízele přítuly nelepí, habitus rostliny je mnohem jemnější, zřídkakdy dorůstá jednoho metru.


Co sbírat a jak sušit

Jak droga se sbírá se kvetoucí nať, obvykle květen-srpen. Nať se suší na stinných, dobře větraných místech. Při sušení umělým teplem teplota nesmí přesáhnout 40 st C. Suchá nať si zachovává zelenou barvu, šustí, odrolují se listy a květy, stonky se lámou. Uchovávejte v suchu. Když se rozhodnete pro sběr a následné sušení svízele, počítejte s tím, že se seschne v poměru 5:1. Při vnitřním i vnějším užití se doporučuje kombinovat s měsíčkem lékařským, který umocňuje léčivé účinky svízele.


Pleťová maska ze svízele

Přelitím asi 1 dcl vroucí vody rychle spařte hrstičku kvetoucí nati svízele syřišťového (případně povázky nebo přítuly) a tu ihned rozdrťte a smíchejte se lžící plnotučného tvarohu. Naneste na obličej a nechte 20 min působit, pak smyjte. Maska regeneruje povadlou pokožku, při pravidelném použití vyhlazuje vrásky.

bottom of page