top of page
Vyhledat

Třezalka tečkovaná – uklidňující tečky

Třezalka tečkovaná je nejznámější ze svatojánských bylin a je hojně využívána v lidovém léčitelství už od starověku. Má celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví, známé je její využití při problémech s nespavostí, úzkostí, na stresem a depresí. Běžně je součástí

bylinných čajů, které se na tyto potíže užívají a je považovaná za silné přírodní antidepresivum. A co ještě umí?



Seznamte se: třezalka tečkovaná

V naší přírodě roste volně 9 druhů třezalek, ale jediná třezalka tečkovaná má výše popsané léčivé účinky. Třezalku tečkovanou najdete na loukách a podél cest. Je to přibližně 30 až 60 cm vysoká bylina s lysou, větvenou lodyhou. Její listy jsou podlouhlé vejčité až. Během července a srpna se na jejích stoncích objevují drobné žluté kvítky, které se po odkvětu mění v tobolky. Jestliže si chcete být na 100 % jisti, že trháte třezalku tečkovanou, rozemněte jeden kvítek mezi prsty a třezalka vám je obarví na červeno svým barvivem. Červené barvivo, které se ve formě teček objevuje na povrchu lístků a květů (ze spodní strany) se jmenuje hypericin a právě ono může za příjemně rudou barvu Janova oleje.



Tečky nejen pro pohodu duše

Kromě psychických problémů třezalka je účinná na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest. Je účinná také na chronické srdeční nemoci a její pozitivní účinky se projevují též na krevním oběhu, kdy pomáhá od vnitřního krvácení nebo zlepšuje pevnost cév.

Třezalka je známá i tím, že působí antibioticky a protizánětlivě. Užívá se nejen vnitřně, ale také v podobě mastiček, a především Janova oleje zevně k ošetření podráždění a spálené kůže, otoků, ekzémů nebo hemeroidů. Léčitelé ji rovněž doporučují na zlomeniny, pohmožděniny nebo naraženiny.


Třezalku je vhodné užívat po delší dobu, jelikož se její účinky projeví nejdříve za 2 týdny. Pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním (například roztroušenou sklerózou), je vhodné třezalku užívat i dlouhodobě. Třezalka se doporučuje vnitřně užívat v kůře trvající cca 6 týdnů a následně ji na 3 měsíce vynechat. Třezalku by neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, projevují se u nich pylové alergie nebo jim lékaři zjistili metastázující nádor. Při užívání třezalky se může objevit přecitlivělost na sluneční záření případně zhoršení účinnosti hormonální antikoncepce.



Co sbírat a jak sušit

Sbírá se kvetoucí nať. Podle pověry má největší moc třezalka nasbíraná v pravé poledne na svátek sv Jana Křtitele, tedy 24. června. Letos to nejsilnější třezalku již nestihnete, ale vypravte se na ni za slunného dne a sbírejte na plném slunci, ideálně ještě před polednem, kdy je v rostlině nejvíce síly. Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, tedy asi 15 cm vrchu rostliny. Třezalku je vhodné sušit zavěšenou v kytici na suchém, dobře větraném místě. Kvety je možné sušit i v tenké vrstvě na čistém papíře nebo na sítech. Teplota při sušení by neměla přesáhnout 35 st C.




Co s ní?

Nasušte si ji na čaj, ten v zimě zažene splíny a chmury skoro stejně jako tabulka čokolády. A určitě vyrobte Janům olej, skvělý na podrážděnou a spálenou kůži. Janův olej je možné zpracovávat dále do přírodní kosmetiky, to pro ty, které představa mazání olejem není až tak lákavá.


Janův olej

Janův olej je skvělý lék na spálenou pokožku a můžete ho však využít i v běžné péči o citlivou pokožku, kterou zklidní. Připravuji ho každoročně z třezalkových květů sbíraných kolem svátku sv Jana, kdy je v rostlinách největší podíl léčivých látek. Ideální je květy sbírat za slunného poledne.


2 hrsti květů a poupat třezalky tečkované, 250 ml kvalitního olivového, mandlového nebo slunečnicového oleje


Třezalku nasbírejte na čistém místě za slunného dne, nejlépe kolem poledního. Květy přeberte, odstraňte všechny nečistoty. Zavadlé květy volně nasypejte do sklenice s uzávěrem. Květy zalijte olejem tak aby byly ponořené, jinak začnou plesnivět. Sklenici uzavřete a nechte na slunném alespoň místě 3 týdny louhovat, pravidelně protřepte. Poté olej sceďte přes plátno, uchovávejte v uzavřených sklenicích v chladu a temnu.



bottom of page