top of page
Vyhledat

Tajuplná vrba bílá

Aktualizováno: 28. 3. 2021

Až půjdete řezat proutky na pomlázku uřízněte si také jednu silnější větvičku. Vrba má skvělé účinky na pleť i zdraví. Nevěříte?


Bylinkářka v zimě nemá mnoho práce. O čerstvé bylinky nezavadí a si musí vystačit s větvičkami jmelí a smůlou borovic. V časném jaru je to jiné. Ještě, než začne všechno bujet, růst a kvést v kůře stromů se dějí tajuplné věci.Seznamte se: vrba bílá

Vrbu zná každý. Sedává na ní vodník na Ladových obrázcích, v pohádkách staré vrby zpovědnice nesou mnohá dívčí tajemství a z jejich proutků spletených do pomlázky přechází mladost a pružnost na děvčata během lidového rituálu. Co je vlastně tím tajemstvím. Od starověku se vrba, hlavně její kůra, ale i pupeny a mladé listy používaly k léčení horečky bolestí hlavy a revmatických bolestí. Vrba má močopudné a potopudné účinky, při dlouhodobém užívání snižuje libido.


Účinnou látkou ve vrbě je glykosid salicin, který se mění v trávícím ústrojí na kyselinu salicylovou. A od té je již jen krok ke kyselině acetylsalicylové, účinné látce Aspirinu, prvnímu modernímu léku, který byl vyroben na rostlinném základě. Ale množství salicinu ve vrbové kůře je nízké, takže tableta Aspirinu při vysoké horečce je lepší řešení.


Vrba dává i krásu, odvar z kůry má stahující a vypínající účinky na pleť. Hlubokých vrásek sice nezbaví, ale ty jemné vypne. Výhodou je, že se hodí i pro zralou, suchou a citlivou pokožku.


Pomlázka, symbol Velikonoc.


Vrbu pozná každý. Daří se jí lépe všude tam, kde je vlhko. Čeleď vrbovitých je bohatá na druhy, existují vrby nízké sotva půl metru, i mohutné stromy výšky 30 metrů. Mnohdy se mezi sebou kříží, a tak určit druh je oříšek i pro zkušeného botanika. Důležité je, že salicin obsahují všechny vrby, některé více, jiné méně. U nás ho má v kůže nejvíce právě vrba bílá, strom, ze kterého se nejčastěji řežou proutky na pomlázku. Ale nejdete ho i v jiných vrbách, i ve vrbě jívě.Kůru ořežte nožem, dlouhé tenké kousky se dělají snadno, horší je to před vlákna lýka. Netrapte se řezáním, až kůra uschne, dlouhé tenké kousky kůry jsou dobře drolit.


Co s ní?

Kůru oloupejte co nejdříve po sběru, jakmile seschne už to jde hůř. Vyberte si silnější větvičky, ty obsahují více účinných látek. Oloupanou kůru nakrájejte na malé kousky. A co ted?

Na čaj je potřeba kůru dobře usušit a pak nahrubo rozemlít. Při horečce pijte až 9 šálků čaje za den louhovaného 20 minut pod pokličkou.

Na tinkturu je dobré nechat nakrájenou kůru den, dva zavadnout, pak ve skle zalít alkoholem a nechat alespoň 14 dní v uzavřené lahvi macerovat. Po scezení dávkujte 1 čajovou lžičku ráno a jednu večer.

Na pleťovou vodu si můžete připravit silný odvar z čerstvé nebo sušené kůry a destilované vody. Hydrolát z vrby nemá takovou sílu jako odvar. Vyplatí připravit odvar do lahvičky s rozprašovačem a mít ji v lednici, týden by pleťová voda měla vydržet i bez chemie.


Příště, 1. 4. si povíme o plevelu na talíři a uvaříme si jarní polévku.

bottom of page