top of page
Vyhledat

Vánoční jedovky. Díl 3.: cesmína, jmelí a vánoční hvězda.


Vánoce jsou výjimečnou dobou v roce. Nejenže se plní mnohdy i ta nejtajnější přání, ale my lidé si nosíme do domů jedovaté rostliny. Dělají to i lidé, kteří se během roku snaží všelijakým „jedovkám“ obloukem vyhnout, prostě kouzlo Vánoc je silnější.

Ale je to pochopitelné. Příroda venku už není vůbec zelená, noc je dlouhá a zima je před námi. Zeleň větviček potěší oko i mysl. Zelené větvičky mnoha rostlin obsahují jedovaté látky. Právě jedem se nejčastěji stálezelené rostliny chrání před sežráním býložravci. K jedu přidávají často trny, ostny nebo velmi tuhé listy, i proto lahodí tolik našim očím. Podívejme se na některé jedovaté rostliny, které jsou symboly Vánoc.Pichlavá krása cesmíny přitahuje nejen o Vánocích. V posledních letech ji najdeme i jako okrasný keř v zahradní a městské výsadbě.

Cizokrajná kráska cesmína

Cesmíny jsou stálezelené nebo opadavé keře a stromy, rostou na všech kontinentech, ale v naší přírodě volně nerostou. Některé neopadavé druhy a jejich kultivary jsou pěstovány jako okrasné dřeviny v zahradách. Cesmína je především v Anglii úzce spjatá s vánočními svátky a z Anglie již dorazila obliba této stálezelené dřeviny s jasně červenými plody i k nám, často až na vánoční stůl. Můžeme se s ní nejčastěji právě v dekorativních vánočních vazbách, její listy jsou trnité, pichlavé a nepoddajné. K ochutnání lákají hlavně děti především její jasně červené plody. Otravy se projevují zprvu trávícími potížemi v podobě akutního průjmu, následuje ospalost a apatie. V ještě malá zajímavost, v angličtině se cesmína řekne „holly“ a právě cesmína dala jméno světoznámému Hollywoodu.


Jmelí bílé Tady asi výčet jedovatých krasavic končí. Mnozí jistě vzpomenou na jmelí. Jenže podle všeho to s jeho jedovatostí není tak horké, jak se všeobecně myslí. Jedovaté jsou jen bílé kuličky, které při požití ve vetší množství způsobují lehčí trávící potíže. Jmelí je doslova kouzelná rostlina. Jen si vezměte, jak zázračnou moc má darovaná větvička jmelí ovázaná červenou stužkou… Ale vážně, již Keltové věděli, že jmelí skrývá zázračnou moc, druidové usekávali jmelí z posvátných dubů zlatými srpy a používali je jako kouzelnou bylinu při svých tajuplných obřadech. Jmelí bílé je vytrvalá, stálezelená rostlina, která roste polo paraziticky v korunách stromů. Vytváří bohatě větvené kulovité keříky s krátkým kmínkem. Svými pozměněnými kořeny prorůstá do cévního systému hostitelského stromu odkud čerpá vodu a minerální látky, které jmelí samo zpracovává na živiny. V posledních letech se na léčivé účinky jmelí zaměřuje stále více farmaceutický průmysl, lidoví léčitelé a má velký potenciál v přírodní kosmetice.


Vánoční hvězda nemusí být nutně červená, najdete i bílé, žluté nebo smetanové barvy listenů, stejně jako různé plnokvěté kultivary.

Vánoční hvězda správně pryšec nádherný

Není snad jiná rostlina tak úzce spojena a Vánocemi jako vánoční hvězda. Poinsettie, vánoční hvězda patří do čeledi pryšcovitých. Je to keřík či strom (až 4 m vysoký) pocházející z hor střední Ameriky a Mexika. Jedná se o rostlinu krátkého dny. Listy(listeny) v horní části rostliny za určitých světelných podmínek změní barvu ze zelené na červenou, žlutou či smetanovou. Tvar hvězdy z vrchních červených listů prý symbolizuje betlémskou hvězdu, a její červená barva představuje krev jako oběť ukřižování Ježíše. Všeobecně je považována vánoční hvězda za jedovatou. Jedovatá je, ale spíše mírně. Její latex může u citlivých lidí způsobit alergickou reakci, mírně dráždí pokožku, při požití také může vyvolávat průjem a zvracení. Rostlinné šťávy mohou při kontaktu s okem způsobit dočasné oslepnutí.

bottom of page