top of page
Vyhledat

Vřesen a vřes obecný

Slované ctili keříky vřesu tak moc, že srpen, měsíc obvyklého květu vřesu nazvali vřesen. Věřili totiž, že vřes pomáhá bojovat proti zlým silám.Seznamte se: vřes obecný

Vřes je nízký keřík, na vřesovištích dorůstá výšky kolem 50 cm, ale v lesích často nejdete vřesy vysoké jen 15-20 cm. Kvete drobnými fialovými a růžovými kvítky, které vykvétají postupně, a tak se rozsáhlá vřesoviště pyšní fialovou barvou po dlouhé dny.


Vřes je rozšířený v Evropě, daří sem především v chladnějších oblastech. Do Severní Ameriky a na Nový Zéland byl zavlečen. U nás roste hojně na suchých lesních písčitých půdách a starých rašeliništích. Vřes vyhledává suchá stanoviště, najdeme tedy i na suchých loukách, mýtinách a pasekách, roste v suchých, zpravidla borových lesích.


Vřes najdete na slunných loukách, mezích i v sušších lesech.

Vřes nejen pro močové cesty Vřes léčí především nemoci ledvin a močového ústrojí, má silné močopudné účinky a podporuje vylučování kyseliny močové z těla. Účinně snižuje řezavou bolest při močení u zánětu močových cest. Pomáhá také při potížích s prostatou a podporuje pocení. Má dezinfekční a antiseptické účinky. Pomáhá na revmatismu, revma i artritidě. Nesmíme zapomenout i na jeho zklidňující účinky na psychiku, uklidňuje nervovou soustavu, působí nespavost a zlepšuje spánek. Povzbuzuje metabolismus. Z vnějšího využití je vřes vhodný díky svým stahujícím účinkům vhodný k oplachům ran a na mastnou pokožku.


Jemné kvítky vřesu, na rozdíl od vřesovce , vykvétají postupně.


Záměna vřesovec

Vřesovců je na 600 druhů a některé z nich je možné s vřesem snadno zaměnit. Vřesovec má obdobné léčivé účinky jako vřes a záměna není nijak závažná. Vřes a vřesovec lze nejlépe rozeznat v době květu, vřesy vykvétají postupně zatímco u vřesovce vykvetou všechny květy naráz.


Co sbírat?

Sbírá se kvetoucí nať právě v srpnu či počátkem září, kdy vřes květe. Nať šetrně odstřihávejte. Pro sběr vybírejte takové lokality, které nejsou chráněné. Sušte nejlépe ve stínu v tenké vrstvě nebo zavěšené svazky. Sušeni umělým teplem není nutné, vřes schne velice rychle.


Co s ním? Vřes má mnoho dobrých vlastností a je běžně přidáván do čajových směsí, jeho výhodou je to, že čaj z vřesu je možné pít neustále neboť němá žádné vedlejší účinky. Známá je i detoxikační jarní čajová kůra. Vřes je součástí Bachových květových esencí. Pro mastnou pleť a léčbě špatně se hojících se využívá k oplachům odvar a jeho stahující účinky.


Jarní detoxikační vřesová kůra Vřes detoxikuje organismus i povzbudí metabolismus a to je po zimě zvlášť důležité. Kůru si ale můžete dopřát kdykoliv během roku. Lžičku vřesové sušené nati s květem zalijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut louhovat. Sceďte a vypijte vlažný. Pijte 3 x denně po dobu 14 dní. Čaj má příjemnou chuť.

bottom of page