top of page
Vyhledat

Zelený aspirin - tužebník jilmový

Tužebník jilmový je nápadná bylina našich luk. Zaujme nejen svým vzrůstem, ale především smetanově bílým květenstvím složeným ze stovek droboučkých voňavých květů. Tužebník je užíván v lidovém léčitelství a také stál u objevu moderního aspirinu. Nevěříte?Seznamte se: tužebník jilmový Tužebník jilmový je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 70 - 150 cm, ale může být vysoký až dva metry. Ze silného oddenku vyrůstá přímá, ve vrcholové části řídce větvená čtyřhranná lodyha nesoucí lichozpeřené listy. Ty jsou na povrchu tmavozelené a lysé, naspodu bíle jemně plstnaté. Květenstvím je hustý vrcholík s bílými až nažloutlými kvítky o velikosti 2-5 mm. Tužebník kvete od začátku červena do konce srpna. Drobné, příjemně vonící květy jsou atraktivní pro opylující hmyz. Plodem je nažka. Rostlina se šíří nejen semeny roznášenými vodou, ale v kypré vlhké půdě také snadno oddenky. Vhodná stanoviště pak bývají tužebníkem doslova zamořena.


Tužebník hojně roste kromě jižních částí v celé Evropě a v mírných oblastech Asie. U nás jej najdeme především na vlhkých stanovištích. Hojně roste na březích řek a rybníků, na vlhkých loukách, podmáčených mezích, příkopech a podobně. Má rád kyprou vlhkou půdu. Nevadí mu slunná stanoviště s podmáčenou půdou, ale lépe se mu bude dařit v polostínu. Je možné ho pěstovat i v zahradě či na záhonu. Ideální je rozdělení vzrostlého trsu z přírody v časných jarních měsících a jeho přenesení do zahrady.


Na našem území se vyskytuje také tužebník obecný. Ten se od tužebníku jilmového liší tím, že spodní část jeho listů je sytě zelená. Obsah účinných látek je velmi obdobný, ale v léčitelství se upřednostňuje ale tužebník jilmový.


Tužebník jilmový má rád zamokřená místa.


Zelený aspirin Tužebník jilmový je přírodním aspirinem. Nevěříte? Tužebník obsahuje přírodní salicyláty spireiny, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, tedy stejná účinná látka jako je obsažená v aspirinu (acylpyrinu). Název léku byl vytvořen z původního latinského názvu tužebníku Spiraea, které mu přisoudil botanik Karl Linné již v roce 1781. Aspirin a léky obsahující kyselinu salicylovou jsou dnes vyráběny uměle. Avšak proti tužebníku mají jednu velkou nevýhodu – tužebník má dokonale vyrovnaný obsah dalších přírodních látek, a proto nedráždí žaludeční sliznici, ba naopak ji hojí.Účinné látky a užití

Bylina obsahuje vonné silice, flavonové glykosidy, heliotropin, minerální soli, třísloviny, a především přírodní saliciláty, díky kterým vykazuje podobné účinky jako uměle vyráběný aspirin, který se původně vyráběl právě z tužebníku. Působí proti zánětům a otokům kloubů, revmatismu, infekčním onemocněním, podporuje pocení má silné protizánětlivé účinky. Tužebník má pozitivní vliv na složení střevní mikroflóry poškozené užíváním antibiotik nebo průjmy. Dále posiluje srdce, pomáhá čistit krev a odstraňuje nežádoucí soli z těla. Dále u některých lidí, přecitlivělost na kyselinu salicylovou, u těch je nutné se přikrmování tužebníkem vyvarovat.


Květy tužebníku mají vyšší obsah účinných látek než listy. Tužebník obecný (vlevo) poznáte od tužebníku jilmového liší tím, že spodní část jeho listů je sytě zelená. Sušený květ tužebníku jilmového.


Sběr a sušení

Sbíráme pouze květ nebo nať s květem. Sběr květu i nati je nejlépe provádět v době, kdy začnou spodní květy odkvétat. Věty je vhodné odřezávat celé těsně pod květenstvím, nať s květem odřezáváme asi 20 cm nad zemí. Nasbírané květy a natě se nesmí zapařit, při sušení by pak zhnědly.

Pro sušení listů a natě je vhodné zvolit stinné vzdušné místo. Květ sušíme v tenkých vrstvách na sítech nebo bílém papíře na suchém, vzdušném a teplém místě. Teplota při sušení by neměla přesáhnout 35 °C, pro sušení je možné použít umělé teplo. Nať je možné zavěsit do stínu a sušit zavěšenou, po uschnutí je nať potřeba nadrolit a silné stonky odstranit. Poměr sesychání je pro nať 4:1 u květu je pak 5:1.


Co s ním?

Z tužebníku k vnitřnímu užití je nejlépe připravit čaj, sirup nebo i tinkturu. K vnějšímu užití se používají obklady ze silného čaje.


Tinktura z tužebníku

Čerstvé květy tužebníku jilmového nechte zavadnout na slunci, zbavíte je viditelných nečistot. Zavadlými květy volně naplňte suchou sklenici asi do 2/3 objemu. Dolijte nejméně 42% alkoholem (vodka, slivovice) tak, aby všechny květy byly ponořené. Nechte v teplém místě 2-3 týdny louhovat. Poté přeceďte a uschovejte v temnu a chladu. Užívejte 15 kapek 1 denně.

bottom of page