top of page
Vyhledat

Zlatý zlatobýl


Zlatobýl kanadský je výrazná rostlina naší přírody. Stejně tak jak zaujme oči žlutými květy měla by připoutat naši pozornost pro svoje léčivé účinky. Nevěříte?V naší přírodě je původním druhem v léčitelství uznávaný celík zlatobýl (zlatobýl obecný). Zlatobýl obecný se dříve často využíval při léčně zlomenin kostí a poranění. Lidově se mu říká celík, protože zaceloval rány a zlomeniny. V naší přírodě ho nenajdete tak často jako neofyt zlatobýl kanadský, který se rychle šíří krajinou a vytlačuje původní druhy. Ale i on má léčivé účinky.


Seznamte se: zlatobýl kanadský

Zlatobýl kanadský je vytrvalá bylina robustního vzrůstu. Je vysoký 40-150 cm, nevětvená z oddenku vyrůstající lodyha odspodu dřevnatí. Nevětvená lodyha je chlupatá, hustě olistěná. Kvete žlutě koncem léta a začátkem podzimu. Květní úbory na krátkých stopkách mají asi 5 mm v průměru a jsou uspořádány do hroznů, které tvoří rozkladitou latu. Na jedné rostlině může být více jak 1000 květů. Plodem je asi 1 mm velká nažka, nažky s jemným chmýřím se snadno šíří po okolí.

Zlatobýl kanadský se do Evropy dostal ze Severní Ameriky jako okrasná rostlina kolem roku 1645, od té doby zplaněl. Roste hlavně na slunných místech s propustnou půdou, ale nevadí mu ani zamokření. Najdete ho často v zahradách, ale i na skládkách, u cest, náspech, na krajích polí, na mezích i na březích potoků a říček.


Květy jsou uspořádané do hroznů, v jednom květu může být přes 1000 drobných žlutých kvítků/ zlatobýl kanadský má chlupatou lodyhu.


Zlato nejen pro močové cesty Zlatobýl je doslova pokladem pro močové cesty. Čaj působí silně močopudně, čistí ledviny, pomáhá při zánětech močových cest, ulevuje od řezavé bolesti při těchto zánětech, a dokonce odstraňuje ledvinový písek a kameny. Také zmírňuje bolesti kloubů a projevy dny, je dobrý na revma, artritidu, revmatismus. Při vnějším podání v podobě masti nebo obkladu zmirňuje ekzémy, svědění, podporuje hojení ran a působí proti plísním a kvasinkovým infekcím kůže, dále zmírňuje příznaky paradentózy.


Záměna, která nevadí V naší přírodě roste původní evropský druh zlatobýl obrovský, jehož rostliny mohou být až 2 m vysoké. Ten je zlatobýlu kanadskému velmi podobný. Rozeznáte je od sebe snadno, kanadský má ochlupenou lodyhu, zatímco jeho zlatobýl obrovský má lodyhu lysou. Oba zlatobýly mají obdobné účinky.


Pro sběr a sušení jsou nejlepší nakvétající poupata/květenství rozkvétá postupně/usušený květ


Co sbírat?

Sbírá se květ, nejlépe je sbírat nakvétající poupata kolem poledne a rychle je sušit. Při sběru plně rozkvetlých květů získáte po usušení jen chmýří. Nejlépe je z květenství vybírat a odstřihávat celé nakvétající hrozny. Sušit můžete nejlépe rozprostřené na sítku na vzdušném, teplém a stinném místě. V sušičce by teplota neměla přesáhnout 35 stupňů C. Možné je také svázání do kytiček a jejich sušení zavěšených na stinném suchém místě v průvanu.


Co s ním? Z květů, sušených nebo čerstvých můžete připravit čaj, koupel, obklad nebo mast, která je účinná i na plísňová a kvasinková onemocnění kůže.


Mast ze zlatobýlu

Dvě velké hrsti zavadlých květů zlatobýlu kanadského, 300 g žluté vazelíny z lékárny

Nečistot zbavené květy jemně nasekejte. Vazelínu přemístěte z kelímku do vhodné misky, zahřívejte ve vodní lázni. Vazelína taje při teplotě cca 75 st C, dbejte bezpečnosti. Když vazelína roztaje, vmíchejte květy zlatobýlu. Pozor, horká směs může prudce vzkypět. Květy promíchejte ve vazelíně, můžete směs ještě minutu, dvě prohřívat. Pak odstavte a nechte pomalu chladnout. Pro silnou mast, po vychladnutí směs ještě 3x zahřejte, pořádně promíchejte a nechte vychladnout, naložené bnechte alespoň 24 hodin. Nakonec zahřejte, naposled promíchejte, přefiltrujte přes plátýnko do nachystaných čistých uzavíratelných dóz. Po vychladnutí uskladněte v lednici. Kdo chce může použít sádlo nebo bambucké máslo.


bottom of page