top of page

Od Růženky

MVC Ruzenka3.jpg

Jmenuji se Markéta Růženka Vopičková. Mým záměrem je připomenout, co bylo v minulosti naprosto přirozené a běžné ve většině domácností – vnímání přírody a šetrné využití všeho, co příroda nabízí. Přála bych si obnovit umění našich prababiček, které své schopnosti vůbec nepovažovali za umění, jenom úžasně vnímali přírodu a přírodní zákony kolem sebe.

Měla jsem štěstí, mou první učitelkou bylinkářkou byla babička Růženka, kterou jsme měla možnost s košíčkem doprovázet při sběru bylin, a tak se přirozeně učit jejím znalostem. Náš tatínek léčil moje i mé sestry dětské nemoci bylinkami - pily jsme čaje, užívaly slaďoučké sirupy a medy, dostávaly jsme krásně vonící bylinkové obklady. Tehdy jsem poznala, jak velkou mají bylinky ozdravující moc!

Později při studiu na univerzitě (ČZU) jsem se doplnila praktické zkušenosti o teoretické znalosti. Bylinkaření je mou celoživotní vášní, stále se učím, pronikám do tajemství bylin, jejich zpracování a účinků.

V roce 2020 jsem se rozhodla začít předávat svoje znalosti dál v projektu Od Růženky Objevte dávno objevené. Pořádám kurzy výroby bylinné kosmetiky, procházky za bylinkami a kurzy zpracování bylin a rostlin z naší přírody.

Jsem autorkou knihy Bylinky kolem nás, 2023, nakladatelství Grada a knihy bylinkovou tématikou z edice Knihovnička Meduňky: Nejlepší je domácí, výrobky pro zdraví, krásu a čistotu, 2020. Pravidelně přispívám do časopisů DOMA Dnes a Meduňka.

Poklady přírody

Často zapomínáme na to, že příroda má kouzelnou moc balancovat v křehké rovnováze, vždy se rychle zotaví, zregeneruje. My se v přírodě můžeme mnohému naučit. Ano, zdraví a krása na nás čeká na louce, v lese nebo na zahrádce. Stačí se sehnout a utrhnout.  Příroda nás obdarovává skrytými poklady v podobě nejrůznějších rostlin, jejich šťavnatých plodů, olejnatých semen, jemných květů, svěžích lístků i mocných kořenů. Pokud víme, jak je správně použít, budou nám tyto poklady přírody skvělým pomocníkem.

Každá z nás je jedinečná

Jedinečnost každé z nás dává vzniknout pod odborným vedením lektorky zcela osobitým kombinacím založených na osvědčených postupech a na individuálních potřebách a preferencích. Jako každá z nás je jedinečná, tak každý výrobek je unikátní.

Účastnice a účastníky během kurzů a seminářů motivuji k domácí výrobě. V tvůrčím prostředí se dělíme vzájemně o znalosti a zkušenosti, předáváme si tipy, rady nejen o surovinách, bylinkách, osvědčených receptech a postupech, ale i o balení výrobků, výhodných nákupech surovin a dalších věcech s tím spojených. Absolventky kurzu díky nabitým znalostem a dovednostem mohou pokračovat v domácí výrobě z kvalitních surovin a bylin a dále tak šířit myšlenky návratu k přírodě a čistějšímu životu bez zbytečné chemie.

bottom of page